• Szkoła pamięta 2023

• „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji nasza szkoła będzie realizować różne działania:

• odwiedzimy lokalne miejsca pamięci i poznamy związaną z nimi historii;

• uporządkujemy bezimienne i opuszczone groby na cmentarzu ;

• przygotujemy gazetkę ścienną poświęconej postaci ważnej dla historii;

• przygotujemy na lekcji religii prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych;

• odszukamy pamiątki rodzinne (zdjęcia, przedmioty) przekazywane z pokolenia na pokolenie i przygotujemy prezentację na ich temat na lekcję historii;

• opracujemy prezentacje multimedialne, które będą mogły być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;

Koordynatorzy akcji w SP10: Justyna Brzezińska i Beata Siwek

• #SzkołaPamięta

• 24 października klasy 4a i 4b w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” wyruszyły na Cmentarz Świętokrzyski przy ulicy Warszawskiej. Jest to miejsce upamiętniające min. 15 więźniarek z Ravensbrück, które po dotarciu do Gorzowa zmarły z wycieńczenia oraz miejsce spoczynku zmarłych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego. Uczniowie szkoły poznali historię bohaterów naszego regionu min. Klaudiusza Alkiewicza, Jerzego Michalczyka, Edwarda Fintzel. Dzieci brały udział w sprzątaniu bezimiennych i opuszczonych grobów oraz zapalili na nich znicze.

Tekst i foto: Barbara Żakowska