• Maj i Szkoła Promująca Zdrowie na FESTYNIE RODZINNYM………

    • Klasa 4 B wraz z Rodzicami zadbała o orzeźwiającą i pyszną lemoniadę, oraz kolorową, zdrową i smaczną sałatkę owocową.

     To był strzał w dziesiątkę !!! Sałatka owocowa , lemoniada rozeszły się jak „ciepłe bułeczki” 😊

     Smakowała  małym i dużym uczestnikom Festynu.

     Pamiętajmy !

     NIE WYSTARCZY JEŚĆ, TRZEBA SIĘ ODŻYWIAĆ

     Czy wiesz, że surowe warzywa i owoce zawierają życiodajną energię enzymów. Enzymy to życie, zdrowie i sprawne funkcjonowanie. Wiosenny i letni czas to doskonały czas, na to, by wprowadzić do swojego dnia surowe warzywa i owoce. Organizm w ten sposób nie wkłada tak wielkiej energii w procesy trawienne , a zamiast tego może się skupić na procesach oczyszczających i naprawczych. Efektem jest lepsze samopoczucie, wysoki poziom energii, promienne cera, właściwa waga, dobre zdrowie.

     „Spraw, by Twoje jedzenie było Twoim lekarstwem, a Twoje lekarstwo Twoim pożywieniem”-Hipokrates

     Joanna Śluborska

    • # SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE #

    • Kwiecień to kolory w Szkole Promującej Zdrowie. To czas na pyszne świeże owoce……

     Możesz je jeść z lodami, jako osobny posiłek, przekąska. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego owoce mają tak odmienne kolory?  Bo barwa ma znaczenie!

     Świadczy o zawartości różnych składników odżywczych: witamin, składników mineralnych czy roślinnych substancji korzystnych dla zdrowia człowieka. Od koloru zależy więc prozdrowotne działanie tych produktów na nasz organizm. Mówi się, że im ciemniejsze warzywo lub owoc, tym zdrowsze: ciemna sałata rzymska jest więc bardzie wartościowa odżywczo niż jasnozielona sałata lodowa, a jagody są zdrowsze niż melony. Z pewnością w niektórych warzywach i owocach korzystne dla zdrowia składniki są bardziej skoncentrowane niż w innych. Z drugiej strony jednak jedną z najważniejszych zasad jest różnorodność – i właśnie dlatego warto jeść wszystkie warzywa i owoce, bez względu na ich kolor. Tylko taka dieta bowiem zapewni nam wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki.

     Joanna Śluborska

      

    • # SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

    • Zima może wydawać się trudnym okresem by zadbać o zdrowie. Brak dostępu do większej ilości świeżych owoców , warzyw…..zimno i deszczowo na dworze - nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, mała ilość słońca, również może przygnębiać….

     My jednak nie szukamy wymówek, by żyć zdrowiej 😊

     Styczeń to czas gdzie poznaliśmy przepis na pyszną zdrową przekąskę. Ciasteczka owsiane z dodatkiem banana, rodzynek, orzechów są również świetną alternatywą dla drugiego śniadania. Styczeń , to również czas na zabawę z nietypowymi przyrządami.

     Luty choć krótki, sprawił dużo radości w przygotowaniu pysznej , wartościowej w biało i świeże warzywa tortilli.

     Marzec to czas gdzie korzystaliśmy z dobroci przebywania na świeżym powietrzu, ale również świetna zabawa na alternatywnej lekcji WF z Fundacją Moniki Pyrek.

     Joanna Śluborska

    • SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - GRUDZIEŃ#

    • Grudzień to dla wielu czas podsumowań i tworzenia planów na nadchodzący rok………

     Oto kilka sposobów, które mogą pomóc Ci w zmianie złych nawyków na dobre:

     1. Zdefiniuj swoje cele: Zastanów się, co chcesz osiągnąć i dlaczego chcesz to osiągnąć. Określenie celów może pomóc Ci w utrzymaniu motywacji i skupieniu się na pozytywnych zmianach.
     2. Zidentyfikuj swoje złe nawyki: Zastanów się, jakie nawyki Ci przeszkadzają i jakie zmiany chcesz wprowadzić. Możesz zacząć od małych kroków i stopniowo wprowadzać pozytywne zmiany.
     3. Znajdź wsparcie: Znajdź ludzi, którzy Cię wspierają i motywują. Możesz również skorzystać z aplikacji lub innych narzędzi, które pomogą Ci w osiągnięciu celów.
     4. Bądź cierpliwy: Zmiana nawyków wymaga czasu i wysiłku. Nie oczekuj, że zmiany nastąpią natychmiast. Bądź cierpliwy i wytrwały.
     5. Nagradzaj siebie: Nagradzaj siebie za osiągnięcia i postępy. To może pomóc Ci w utrzymaniu motywacji i skupieniu się na pozytywnych zmianach.

     Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w zmianie złych nawyków na dobre. Powodzenia! 
     My w grudniu nie tylko dobrze bawiliśmy się w sali gimnastycznej, ale również piekliśmy przepyszne pierniki 😊.

     Joanna Śluborska

      

     • #KOŁO PROMUJĄCE ZDROWIE

     • W listopadzie prócz zajęć sportowych na sali, piekliśmy babeczki marchwiowe i oreo. Odwiedziliśmy również Fitness Klub Fabryka Formy w Gorzowie.Uczniowie mieli okazję zobaczyć, gdzie  ćwiczą dorośli w Gorzowie , oraz wzięli udział w zajęciach step aerobik.

      A czy TY wiesz, Na czym polegają takie zajęcia ?
      Step aerobik to forma zajęć fitness, do których wykorzystuje się specjalną, ok. 20-centymetrową platformę zwaną stepem. Ćwiczenia w rytm tanecznej muzyki polegają na dynamicznym wchodzeniu i schodzeniu ze stopnia na różne sposoby. Podczas jednych zajęć step aerobiku można spalić nawet 600 kcal, a ponadto wyrzeźbić i ujędrnić uda, pośladki oraz łydki.

      Joanna Śluborska

     • #SzkołaPromującaZdrowie

     • CZY MOŻNA JESĆ SŁODKO I ZDROWO?

      Jeśli Twoją podstawę stanowią warzywa, owoce, produkty, które dostarczają Ci szereg witamin i minerałów, to jak najbardziej możesz jeść słodycze…

      Słodycze nie są zdrowe, co nie oznacza, że odżywiając się zdrowo, musimy je całkowicie wykluczyć.

      Czym zatem zastąpić sklepowe smakołyki?

      Może gofry bez dodatku cukru, za to z dodatkiem świeżych owoców no i troszkę bitej śmietany też się przyda 😊.Po słodycze sięgają ludzie w każdym wieku. Pamiętajmy o tym, że słodki smak uzależnia, a apetyt na niego faktycznie rośnie w miarę jedzenia, warto poszukać zdrowszych zamienników i przygotować je samemu w domu.

      W październiku graliśmy w bazy, piekliśmy gofry bez dodatku cukru, graliśmy w kalambury o tematyce zdrowotnej………

      Joanna Śluborksa

   • #SzkołaPromującaZdrowie

    Czy mały czy duży...każdy z nas powinien zacząć dzień od śniadania 😊

    DLACZEGO?

    Pełnowartościowe śniadanie najlepiej spożyć do 2 godzin po wstaniu z łóżka, gdyż podczas snu metabolizm naszego organizmu spowalnia, dlatego ważne jest, aby rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który go przyspieszy oraz dostarczy energii i niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny.

    Ważne jest nie tylko spożywanie posiłków, ale także zaangażowanie się w ich przygotowywanie. Dzięki temu dzieci chętniej sięgają po nowe produkty i nie boją się nowych smaków, a ich dieta jest bardziej urozmaicona. Wspólny posiłek sprzyja dyskusjom, co zwiększa zasób słownictwa. Wspólne posiłki pomagają utrzymać dobre relacje pomiędzy uczniami integrują zespół klasowy.

    Klasa 4b korzysta z możliwości które daje SZKOŁA. Wspólnie przygotowuje i je śniadanie w miejscu, które jest pięknie wyposażone (Laboratorium Przyszłości).

    Życzymy smacznego.

    Joanna Śluborska z klasą 4b

    • We wrześniu wykorzystaliśmy czas na świeżym powietrzu, gdyż pogoda była piękna i słoneczna. Wszyscy wiemy, że promienie słoneczne wpływają na procesy chemiczne w mózgu i przyczyniają się do zwiększenia produkcji serotoniny mającej wpływ na nasz nastrój. Słońce- to i witamina D3. To dzięki niej mamy mocne kości, lepszą odporność, a krew sprawniej krąży w naszych żyłach.

     Uczyliśmy się medytacji, wdzięczności, skupienia……ale i był czas na spacery, rozmowy, śmiech i zabawy z ringo.

     Joanna Śluborska