• Wymiana kartek pocztowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Moja okolica. Moja mała ojczyzna".

          • Uczniowie klasy 8di wzięli udział  w wymianie kartek pocztowych z uczniami 59 szkół z całej Polski w ramach projektu Moja mała ojczyzna. Moja okolica.

            Pisali pozdrowienia i zachęcali  do odwiedzenia wybranych zabytków  z naszej okolicy.

            Sprawiło im to dużo frajdy 😊 Otrzymaliśmy 30 kartek pocztowych, które zawierały  pozdrowienia oraz polecenie jednego miejsca z miasta lub okolicy ucznia wartościowego pod kątem kulturowym lub historycznym.

            Koordynator projektu: Justyna Brzezińska

          • Rozgrywka gry z PAH „Wodne wyzwania”

          • W poniedziałek na zakończenie TEG uczniowie reprezentujący klasy piąte przystąpili do rozegrania wyjątkowej gry.

            Gra ta obrazuje problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamia o jego wpływie na inne aspekty życia. Osoby uczestniczące poprzez wcielenie się w rodzinę z globalnego Południa na własnej skórze przekonały się, że trudności w dostępie do wody wpływają także bezpośrednio na możliwości edukacji i rozwoju człowieka. Dzięki rozgrywce i omówieniu uczniowie poznali przyczyny braku dostępu do wody na świecie oraz dowiedzieli się, jakie działania można podjąć w celu urzeczywistnienia dostępu do wody pitnej w krajach globalnego Południa. Gra odbywa się w 5 drużynach  i przeniosła nas do pewnej miejscowości, gdzie każda z drużyn wcieliła się w rolę 3-osobowej rodziny.

            Rywalizacja była zaciekła. Rodziny dyskutowały, planowały i obserwowały poczynania innych. Ostatecznie drużyny zajęły kolejne miejsce różnicą jednego punktu.

            Rodzina I w składzie: Fabian Andrzejewski, Zosia Libelt, Wiktoria Tuczyńska - zajęła miejsce IV.

            Rodzina II w składzie: Łukasz Traczyk, Fabian Pawlak, Michał Jarosiński - zajęła miejsce IV.

            Rodzina III w składzie: Olaf Beker, Iza Chlebowska, Błażej Opas - zajęła miejsce III.

            Rodzina V w składzie: Aleksandra Pietrzak, Amelia Szczutowska, Lena Bartłomowicz - zajęła miejsce II.

            Rodzina IV w składzie: Fabian Czerny, Nikodem Rybicki, Natan Bukowski - zajęła miejsce I.

            Dziękuję wszystkim za udział w grze i jej omówieniu.
            Gratuluję wspaniałej rozgrywki, a zwycięzcom - wygranej. 

            Wkrótce więcej materiałów z Tygodnia Edukacji Globalnej,a działo się wiele...

            Organizator - Agnieszka Żelazna

          • „Symbole naszej szkoły – lekcja ze sztandarem”

          • Dnia 10 listopada 2021 r. odbyła się patriotyczna lekcja pod hasłem: „Symbole naszej szkoły – lekcja ze sztandarem” z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości.

            W uroczystości wzięli udział uczniowie klas I – III, zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem.

            Celem lekcji było:

            - uświadomienie uczniom roli symboli narodowych (szkolnych) w życiu i godnego ich traktowania – patron szkoły, godło, hymn narodowy, flaga, sztandar.

            - kształtowanie umiejętności właściwego zachowania podczas oficjalnych uroczystości, szczególnie w czasie śpiewania hymnu narodowego.

            Zaprezentowano sztandar szkoły, który został omówiony oraz poczet sztandarowy szkoły składający się z uczniów klas ósmych:

            Nadia Chrostek

            Zuzanna Seweryńska

            Jan Kowalczyk

             

            W organizacji krótkiej lekcji historii udział wzięli uczniowie z klas 4 - 8: Maja Pussty  i Grzegorz Błochowiak – prowadzenie uroczystości oraz szkolny chór, składający się z uczniów klas 4 i 5, pod kierunkiem p. Dagmary Sobackiej. Podczas uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać kilku pieśni patriotycznych oraz instrumentalne ich wykonanie przez muzyczne talenty naszej szkoły – Alę i Zosię Libelt oraz Amelię Nowodyła (gra na skrzypcach), natomiast Ignacy Libelt zaprezentował swoje umiejętności gry na trąbce.

            Lekcja dydaktyczna o charakterze patriotycznym odbyła się zgodnie z Kalendarzem Imprez Szkolnych, w/w uczniom dziękuję za pomoc w organizacji uroczystości. Pani D.Sobackiej za oprawę muzyczną i p.R.Stankiewicz za wykonaną dokumentację fotograficzną.

             

            opracowała: Hanna Słodowska

          • II edycja - Biegamy dla Kobiet chorych na RAKA

          • Moi Drodzy, ruszamy z II edycją wspaniałego projektu - Biegamy dla KOBIET chorych na RAKA. Czas trwania projektu od 15 listopada 2021 r. do  07 stycznia 2022 r.

             

            Zadaniem szkoły biorącej udział w projekcie jest zaangażowanie uczniów w bieg. Każda ze szkół sumuje dystans przebyty przez uczniów i nauczycieli na podstawie zdjęcia uczestnika z krokomierzem, screenów krokomierza (w telefonach, zegarkach itp.)  wskazującym przebyty dystans. Placówka by zdobyć dyplom uczestnictwa w akcji musi przebyć w sumie  dystans  100 km.

            Drugim zadaniem placówki jest wpłacenie na rzecz fundacji "Fundacja Onkologiczna - Życie z rakiem" cegiełki w dowolnej kwocie.

            Tak jak w poprzednim roku szkolnym pragniemy wspomóc fundację wspierającą osoby chorujące na raka długotrwale ale też takie po wczesnej diagnozie. W tych tak trudnych dla nas wszystkich czasach pragniemy zauważyć tych wśród nas, których doświadczyła ta ciężka  choroba.

             

            Zachęcamy do udziału w projekcie wszystkich nauczycieli, wychowawców, uczniów oraz rodziców. Szczegółowych informacji nt. projektu udzielają nauczyciele wychowania fizycznego.

             

            Zespół nauczycieli wychowania fizycznego

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole...

          • Święto państwowe, które przypada 11 listopada, w naszej szkole było, jak zwykle, hucznie obchodzone już w wigilię tego święta (ze względu na wolny dzień od pracy).

            Jest to święto uchwalone ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918! Zostało zniesione, a następnie przywrócone w okresie transformacji systemowej w roku 1989. Tyle historii.

            Szkoła z tej okazji została udekorowana emblematami o barwach narodowych pod kierunkiem niezawodnej pani D. Sobackiej.

            O godzinie 11.11 (nawiązanie do daty Święta), na znak dany ze szkolnego radiowęzła przez SU, cała szkoła (przy otwartych drzwiach) odśpiewała hymn Polski. Łącznie 364 uczniów naszej szkoły wraz z Dyrekcją, nauczycielami i obsługą administracyjną szkoły zaśpiewało jednocześnie hymn państwowy.

             

            Dla klas 1-3 przygotowano pod czujnym okiem pani Hanny Słodowskiej i wicedyrektor Sylwii Głąb. specjalne lekcje ze sztandarem. Konferansjerkę prowadzili Uczniowie klas 7 i 8: Maja Pussty i Grzegorz Błochowiak. Oprawę muzyczną przygotowała p. Dagmara Sobacka. Poczet sztandarowy wystąpił w składzie: Zuzanna Seweryńska, Jan Kowalczyk i Nadia Chrostek. Zdjęcia wykonywała pani Renata Stankiewicz.

            Dla klas 4-8 Samorząd Uczniowski przygotował następujące zadania do realizacji:

            a) w przeddzień Święta przychodzimy do szkoły ubrani na galowo,

            b) mamy na sobie wykonane własnoręcznie kotyliony, których instrukcję zrobienia przesłano specjalnym linkiem,

            c) o godz. 11.11 w gabinetach klasowych śpiewamy hymn Polski,

            d) klasy 4-8 wykonują godło naszego kraju dowolna techniką, które zostanie zaprezentowane w gablocie SU.

            Ponadto dla klas 7-8, pod kierunkiem p. Renaty Matuszek-Jaroszewicz, zaplanowano działania związane z realizacją zadań ogólnopolskiej kampanii historycznej BohaterOn, czego efektem końcowym będą kartki dla wybranego powstańca. Instrukcja wykonania została przekazana uczniom.

            Dla klas 4-8 – pod nadzorem pani wicedyrektor Justyny Brzezińskiej- przygotowano i przesłano harmonogram szkolnych obchodów do realizacji na poszczególnych lekcjach, czyli szczegółowy plan uwzględniający: prezentacje, zadania, ćwiczenia interaktywne oraz... karaoke. Wszystko w formie padletu!

             

            Powyższe zadania zostały wykonane. A na szczególną pochwałę zasługuje aż 15 klas, które miały 100% wykonanie zadania odnośnie stroju galowego i posiadania kotylionu. Aż 93.79 % uczniów naszej szkoły zasłużyło na miano ucznia-patrioty. Wyróżnione klasy, to:1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4b, 5a, 7a, 7c, 8c i 8e. Gratulujemy!

            Wasz Samorząd Uczniowski

            Zebrały i opracowały: Zofia Pytlak-Piątek Hanna Słodowska

          • UWAGA, KONKURS !!!

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU “GLOBALNY DETEKTYW” DLA UCZNIÓW KLAS 1-8 

            1. Konkurs trwa od 15 listopada do 21 listopada 2021 roku do godziny 23.59, na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego. 

            2. Zadanie konkursowe polega na odszukaniu w sklepach produktów oznaczonych logo Fairtrade, zrobieniu zdjęcia produktu ( z widocznym logo) wraz ze swoim wizerunkiem, a następnie wysłanie zdjęcia wraz z opisem zawierającym: imię, nazwisko, klasę, nazwę produktu oraz sklep, w którym odnaleziono produkt na adres e mail: gorzowskadziesiatka@gmail.com 

            3. Produkty dostępne w Polsce można wyszukać na stronie internetowej organizacji Fairtrade Polska https://www.fairtrade.org.pl/produkty/ 

            4. Osoby, które znajdą najwięcej produktów zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi (3 nagrody główne w klasach 1-3 oraz w klasach 4-8). Pozostałe osoby zostaną nagrodzone punktami, które sumują się z punktami zgromadzonymi w czasie zajęć z wychowawcą. 

            5. Ogłoszenie wyników konkursu w grudniu.

            6. Konkurs rozgrywany w ramach projektu SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE

            Organizator konkursu Agnieszka Żelazna

          • Nowy projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele i Przyjaciele ,

            jest nam niezwyykle miło poinformować, że projekt SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE złożony przez nas w ramach IV edycji programu Moje miejsce na Ziemi uzyskał dofinansowanie. Zarząd Fundacji ORLEN zdecydował o przyznaniu nam grantu w wysokości 10 000 zł.

            Twórca projektu Agnieszka Żelazna

          • „Szkoła do hymnu” 2021 – zapraszamy do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego

          • W środę 10 listopada zapraszamy wszystkie klasy do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11.

            W ten sposób chcemy włączyć całą społeczności naszej szkoły we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w grupach klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

            10 listopada uczniowie przychodzą do szkoły w stroju galowym. Przygotowujemy na ten dzień także kokardy narodowe. Poniżej link do instrukcji, jak samemu lub całą klasą zrobić biało-czerwone kokardy, którymi można przyozdobić swoje ubranie: https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-zrobic-kotylion-z-papieru-instrukcja-krok-po-kroku.

            Kokardy narodowe zostaną zliczone przez SU, a zwycięska klasa otrzyma niespodziankę.

            Koordynatorzy akcji: Dagmara Sobacka, Justyna Brzezińska, Zofia Pytlak-Piątek

          • Finał rozgrywek w unihokeja

          • Na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 21, w dniu 5 listopada 2021 roku odbyły się rozgrywki w unihokeja w ramach Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży, dla młodszej młodzieży szkolnej. Nasi uczniowie w składzie Aleksy Glinkowski, Nikodem Rybicki, Aleksander Palka, Wojtek Woźny, Oliver Pernet, Olaf Beker,, Natan Bukowski, Marcel Gałązka i Michał Jarosiński w roli bramkarza wywalczyli III miejsce. Stając na trzecim stopniu podium otrzymali puchar dla szkoły oraz medal dla każdego zawodnika.

            Gratulacje dla drużyny!

            Agnieszka Jędrzejczak

          • Najlepsi wioślarze to uczniowie naszej szkoły

          • 4 listopada 2021 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 21 odbyły się zawody # ACTIV ROW na ergometrze wioślarskim. Organizatorem zawodów był współpracujący z nami KS AZS AWF Gorzów Wielkopolski, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundacja Michała Jelińskiego Active diabet. Uczniowie startowali w trzech grupach wiekowych, w kategorii dziewczyn i chłopców „płynąc” na dystansie 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów drużyna to 2 chłopców i 2 dziewczyny. Wśród najmłodszych indywidualnie na podium stanęli: Maja Migoda I miejsce i Jakub Szymański III miejsce. Wśród siódmoklasistów najlepsi byli: Maja Soch I miejsce i Filip Druszcz I miejsce. Natomiast w najstarszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Agata Kuźma deklasując rywalki. Najwięcej emocji towarzyszyło podczas rywalizacji sztafet, gdzie na sukces pracowała cała drużyna i po zaciętej walce zdobyliśmy srebrny medal. Rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa a gościem specjalnym była finalistka olimpijska Igrzysk w Tokio 2021 w czwórce bez sternika Olga Michałkiewicz.

            Agnieszka Jędrzejczak

          • Udział Samorządu Uczniowskiego w ogólnopolskiej akcji „Oddaj zużyty telefon komórkowy”

          • Samorząd Uczniowski po raz kolejny wziął udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej Sprzątania Świata pod hasłem: „Oddaj używany telefon komórkowy”. Była to już XVII edycja tego konkursu. Organizator – firma EKOPHONE LESZEK KOTYZA, - wymagała zebrania co najmniej 4 kg zużytych telefonów bez baterii. Nasza szkoła dostarczyła łącznie 5.74 kg telefonów, które zostały spakowane i przekazane kurierowi.

            Specjalne podziękowanie należy skierować do nauczycieli, którzy osobiście przekazali swoje telefony np. panie: Hanna Słodowska, Zofia Pytlak, Agnieszka Jędrzejczak czy p. Kasia Drabina.

            Cel konkursu - promocja zachowania postaw proekologicznych – został osiągnięty. Tym bardziej, że podczas co tygodniowych spotkań samorządowych oraz poprzez Librusa kierowano informację o celowości i zasadach przeprowadzenia niniejszej akcji.

            Ostatecznie nasza szkoła zebrała ponad 40 telefonów. I choć nie liczymy na nagrodę, gdyż decyduje relacja ilości kg telefonów do ilości uczniów w szkole, to jednak jesteśmy zadowoleni z udziału w akcji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

            Na wyróżnienie zasługują klasy: 3b, 7a, 7b, 8b oraz zwycięska klasa - 5b, dla której przygotowano słodką niespodziankę.

            Liczymy, że wiosną uda się nam powtórzyć ten wyczyn i w ramach Dni Ziemi, wziąć powtórnie udział w tej szczytnej misji.

            Opiekunki SU: Zofia Pytlak-Piątek i Hanna Słodowska

          • Realizacja projektu Emp@tyczna klasa

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Emp@tyczna Klasa. Głównym celem Projektu jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.

            W projekcie biorą udział klasy: 3b i 7c oraz nasze Świetliki. 

            W ramach projektu klasa 3b rozmawiała o empatii, a także była na wycieczce w Wojcieszycach oraz z wizytą u młodszych kolegów - ale o tym już pisaliśmy.

            Świetliki biorą udział w realizacji projektu Empatyczna klasa, gdzie podczas pobytu w świetlicy szkolnej poruszaliśmy bardzo ważny temat, jakim jest empatia. Jak podaje słownik PWN empatia to „umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby”. Uczniom termin ten nie był obcy. Potrafili go omówić i podać przykłady jego przejawów z własnego doświadczenia. Na podstawie prezentacji multimedialnej oraz obejrzanych filmów wspólnie stworzyliśmy definicję tolerancji i empatii. Porozmawialiśmy również o emocjach i sposobach ich wyrażania. Z okazji Dnia Nauczyciela przygotowaliśmy życzenia dla wszystkich pracowników szkoły które zostały odczytane przez radiowęzeł. Z tej okazji Świetliki własnoręcznie wykonały uśmiechnięte kwiaty z papieru i osobiście wręczały wszystkim pracownikom szkoły na widok których każdy …się uśmiechał

            Empatyczna świetlica wzięła również udział w międzynarodowej akcji „przerwa na czytanie”, gdzie wspólnie korzystaliśmy z księgozbioru świetlicowego jak również własnego- każdy mógł przynieść i zaprezentować własną ulubioną książkę.

            Klasa 7c realizując projekt Empatyczna klasa, uczy się między innymi umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób, oraz reagowania na dany sposób zachowania. W ramach lekcji wychowawczej, uczniowie poznają i uczestniczą w wielu zabawach integrujących grupę, by budować pozytywne relacje wśród rówieśników. Ulubione zabawy klasy 7c to: gorące krzesła, niech wstanie ten kto, bezludna wyspa. W październiku uczniowie na lekcji zdalnej obejrzeli prezentację na temat empatii, zapoznali się z krótkimi fragmentami filmu” w głowie się nie mieści” na temat uczuć, empatii, poznali sposoby reagowania. Po przeprowadzeniu lekcji uczniowie zostali poproszeni o odpowiedź na jedno pytanie. Jak uważasz, czy jesteś osobą empatyczną? Na 22 osoby zapytane, 19 osób uważa, że zalicza się do osób empatycznych. Uczniowie znają sprzymierzeńców empatii. Czyli: pozostawanie obecnym, słuchanie drugiej osoby, używanie w rozmowie formy pytającej.

            Misja na październik - Tydzień Empatii - została wykonana przez wszystkie zgłoszone oddziały. 

             

            Kamila Trzosek-Bojarska, Joanna Śluborska, Agnieszka Żelazna

          • Uczniowie 2b z certyfikatem  EU Code Week 2021, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania!

          • W tym roku tydzień kodowania świętowaliśmy w dniach 11- 22 października. Należy wspomnieć, że CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. 

            Elżbieta Zapotocka

          • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Więcej informacji znajdziesz poniżej:

          • Wycieczka uczniów z klas 7 i 8

          •      Dnia 21 X 2021 r. 54 uczniów z klas VII i VIII wzięło udział w szkolnej wycieczce dydaktycznej do Międzyrzecza i Gościkowa – Paradyża. Uczniowie byli pod opieką nauczycieli: Renaty Wiśniowskiej - Kallio, Karoliny Herman- Lewy, Grażyny Jakubik i Renaty Matuszek – Jaroszewicz, która wycieczkę zorganizowała i pełniła funkcję kierownika. Zbiórka klas odbyła się o 7.40. Po przywitaniu z pilotem biura turystycznego Project z Gorzowa Wklp., zajęciu miejsc w autokarze i sprawdzeniu listy udaliśmy się do Międzyrzecza. Tam podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej i podziwialiśmy unikatową kolekcję portretów trumiennych oraz wysłuchaliśmy ciekawostek na temat pochówków polskiej szlachty.

                 Następnie obejrzeliśmy położony w pobliżu muzeum średniowieczny zamek, wybudowany w czasach Kazimierza Wielkiego oraz wysłuchaliśmy ciekawostek na temat tego typu budowli obronnych. Po zrobieniu pamiatkowego zdjęcia całej grupy i zakupieniu pamiątek, wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Gościkowa, gdzie znajduje się perła architektury sakralnej na Ziemi Lubuskiej, mianowicie Pocysterski Zespół Pałacowo Klasztorny, zwany Paradyżem, czyli Rajem Matki Boskiej. Imponujący wielkością i wystrojem wnętrz obiekt wzbudził zachwyt barokowym pięknem. Tu również przewodnik przekazał nam najciekawsze wiadomości i poszczególnych częściach obiektu.

                 Teraz przyszedł czas na najbardziej wyczekiwane przez chłopców miejsce: Międzyrzecki Rejon Umocniony. Tu rozpoczęliśmy naszą obecność od ogniska i kiełbasek. Uczniowie ze smakiem je zjedli, bo była już pora obiadowa. Następnie znów podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy 1,5 godzinną trasę podziemnymi tunelami i korytarzami, z ciekawością i w ciszy podglądając nietoperze, które w tym miejscu najliczniej w Europie gromadnie zimują.

                 Były to dla dziewcząt najbardziej emocjonujące chwile, na szczęście dla nich nietoperze występowały pojedynczo, były nieduże i co najważniejsze spały. Po zakończeniu zwiedzania bunkrów niektórzy mogli wrócić do początku trasy wojskowym wozem terenowym i była to wyjątkowa jazda, która uczniom się również podobała.

                 Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była pełna pozytywnych wrażeń i pozostanie w pamięci na dłużej. Zgodnie z planem do szkoły wróciliśmy około 17.00.

             

            Grażyna Jakubik

          • Wyjście klas VIII do teatru

          •      Dnia 19 X 2021 r. klasy VIII pod opieką nauczycieli i wychowawców poszły na godzinę 13.00 do teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na musical pt.: „1980-Ty”.

                 Zbiórka przed szkołą miała miejsce o 12.15 i pieszo udaliśmy się w kierunku teatru. Z zachowaniem reżimu sanitarnego zostawiliśmy okrycia w szatni i zajęliśmy wyznaczone miejsca na widowni. Nasza młodzież początkowo bez entuzjazmu ale w miarę rozwoju akcji coraz bardziej zaciekawiona, dała się uwieść piosenkom i grze aktorów zarówno profesjonalnych jak i najmłodszego pokolenia.

             

                 Libretto do musicalu jest autorstwa Andrzeja Ozgi, a całość wyreżyserował Jan Tomaszewicz, na co dzień dyrektor gorzowskiego teatru. „1980-Ty” to widowisko osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980 roku. Opowiada o dwojgu ludziach, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą litera oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy Solidarność była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków.

                 Oprócz aktorów gorzowskiego teatru, m.in: Magdalena Dwurzyńska, Justyna Jeleń, Bogumiła Jędrzejczyk, Magdalena Kasperowicz, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Joanna Ginda-Lenart, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Dominik Jakubczak, zagrała w nim też młodzież ze Studia Teatralnego oraz z „Buziaków”. Muzykę stworzył Marek Zalewski, a za choreografię odpowiadał Tomasz Tworkowski. Sztuka była prezentowana w ramach Miejskiej kampanii Profilaktycznej, która m.in. promuje życie wolne od nałogów. Wstęp był wolny.

             

                 Ku zdziwieniu wielu naszych ósmoklasistów na koniec okazało się, że spektakl im się podobał. Do szkoły wróciliśmy około 15.50. Następnego dnia nauczyciele obecni z uczniami w teatrze poświęcili 15 minut swoich lekcji, żeby wytłumaczyć wychowankom kontekst historyczny i tło przedstawionej historii o miłości dwojga młodych bohaterów.

             

            Grażyna Jakubik

        • Ważne informacje

        • Pomoc materialna dla uczniów

          W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

          http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

          uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf