• Mamy serce na nakrętki!

          • W piątek 3 grudnia 2021 roku przed budynkiem małej szkoły zostało postawione piękne niebieskie serce na nakrętki. Zostało ono zakupione z pieniędzy zebranych podczas ostatniego kiermaszu zorganizowanego z inicjatywy naszych cudownych rodziców. Mamy więc wreszcie miejsce, w którym zebrane nakrętki można bezpiecznie przechowywać. Zapraszamy do zapełniania naszej błękitnej wolnej przestrzeni.

            Sylwia Głąb – wicedyrektor szkoły

          • ANDRZEJKI W KLASIE 8 di

          • Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami. Uczniowie z klasy 8 di podtrzymując tradycje, przygotowali na zajęcia z wychowawcą wróżby  i zabawy. Nie zabrakło konkursów oraz słodkiego poczęstunku. Uczniowie z humorem przyjęli czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby. Przecież, jak mówi przysłowie: „W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc” i nikt nie wie, która z przepowiedni może się sprawdzić.

            Justyna Brzezińska, wychowawca klasy 8 di

          • Projekt ARCHIPELAG SKARBÓW

          • W dniach  25-26 listopada 2021 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych w ramach projektu ARCHIPELAG SKARBÓW przeprowadzonych przez trenerów Fundacji Wychowanie i Profilaktyka.

            Czterogodzinne spotkania przeprowadzone były bardzo dynamicznie w formie multimedialnego „show”, bogatego w quizy, krótkie filmiki i muzykę, co skutecznie zaangażowało młodzież. Podczas warsztatów uczniowie zostali zaczarowani w poszukiwaczy skarbów, którymi są głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Na spotkaniach młodzież otrzymała konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem, złością i gniewem, jak budować relacje oparte na zaufaniu i szacunku. Trenerzy omówili także problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli  jak przeciwstawiać się presji rówieśników. Na koniec warsztatów wszyscy śpiewali „Szantę z Archipelagu Skarbów”.

             

            Wychowawcy klas 8

          • Konkurs „Mistrz Recyklingu”

          • 3 grudnia 2021 roku w SP10 z OI rozstrzygnięty został proekologiczny konkurs plastyczny pt. „Mistrz Recyklingu”. Konkurs był dedykowany dla uczniów klas 1-3. Zadanie polegało na stworzeniu prac plastycznych z odpadów powstających codziennie w gospodarstwach domowych(plastik, metal, papier itp.) i przyniesieniu swoich dzieł do szkoły.

            W konkursie wzięło udział 7 uczniów. W głosowaniu oceniano pomysłowość i oryginalność, pracochłonność, estetykę.

            Ponieważ poziom prac konkursowych był bardzo wyrównany, komisja konkursowa postanowiła oprócz trzech nagród głównych przyznać także wyróżnienia wraz z upominkami ☺

             

            Laureatami „Mistrzami Recyklingu” zostali:

            I miejsce Urszula Ścieżka z klasy 1 b, zdobywając 17 punktów,

            II miejsce Aleksandra Błaszczyk z klasy I b, zdobywając 15 punktów,

            III miejsce Wojciech Ścieżka z klasy 2c, zdobywając z klasy 14 punktów.

             

            Wyróżnienia

            Adrian Adamczyk z klasy 3a

            Marta Myśliwiec z klasy 3a

            Grzegorz Kasierski z klasy 2b

            Maksymilian Chrostek z klasy 2c

             

            GRATULACJE !!!

            Organizatorki konkursu:

            Kamila Trzosek- Bojarska

            Renata Darasz

            Hanna Słodowska

          • SŁODKIE MIKOŁAJKI

          • 6 grudnia w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Mikołajki. Uczniowie klas I-III ubrani w śliczne czerwone czapeczki Mikołaja, już od samego rana uczestniczyli w grach i zabawach mikołajkowych. Nie zabrakło również wspólnych śpiewów  przy dźwiękach świątecznej muzyki. Na koniec każdy ze Świetlików otrzymał słodki upominek oraz zrobiliśmy sobie mikołajkowe kino.

            Atmosfera w świetlicy była w pełni magiczna i sprawiła, że wszyscy poczuli mikołajkowy klimat.

            Kamila Trzosek-Bojarska

          • WIRTUALNE PODRÓŻE 2B

          • W listopadzie uczniowie kl. 2b w ramach realizowanego projektu " Wirtualne podróże" - wędrowali po Polsce. W tak wspaniałą i uroczą podróż, podczas lekcji na żywo zabrała nas Pani Sabina Piłat - autorka projektu. No i jak tu nie wierzyć słowom bajkopisarza - Stanisława Jachowicza " Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie".

            E. Zapotocka

          • „Dom bez strachu”

          • Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie w partnerstwie z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji realizuje projekt „Dom bez strachu”- działanie jest realizowane w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie- edycja 2021”. W ramach realizacji projektu przygotowano SPOT DLA DZIECI, link poniżej...

          • Moi Drodzy!

          • 24 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy etap konkursu przedmiotowego z języka polskiego . Wzięło w nim udział 17 uczniów.

            Wszystkim dziękujemy za udział. Serdecznie gratulujemy osobom, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu.

             

            Wyniki pierwszego etapu

             

            Nauczyciele języka polskiego

          • Empatyczna klasa - misja na listopad w klasie 3b

          • Listopadowa misja w klasie 3b obfitowała w różnorodne działania i wydarzenia. Uczniowie mocno zaangażowali się w organizację Tygodnia Edukacji Globalnej, poszerzyli swoją wiedzę o zagadnienia związane ze sprawiedliwym handlem i godną pracą. Teraz produkty z logo fairtrade nie będą im obce. Dodatkowo rozpoczęliśmy realizację projektu PAH “Wiem i działam” - mamy już za sobą dwie lekcje. 

            Zagłębienie się w prawa dziecka w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i dzięki bajce w teatrzyku kamishibai pod tytułem “Szkoła Czi-Tam”, to kolejne działanie uczniów klasy trzeciej. Większość z nich jako aktorzy, zaprezentowali bajkę innym uczniom i rozmawiali z rówieśnikami o prawach dzieci na świecie.

            W Tygodniu Edukacji Globalnej mieliśmy przyjemność uczestniczyć w lekcji online z zaproszonym gościem. Pani Khayala Aliyeva, w ramach projektu Zaproś mnie na swoją lekcję, przekazała nam kilka ciekawostek o kulturze, przyrodzie oraz codziennym życiu w  Azerbejdżanie.

            Kończąc działania na listopad zorganizowaliśmy Dzień Życzliwości. Na dobry początek Uczniowie otrzymali wierszyk: 

            Niech uśmiech na Twojej twarzy zagości,
            bo dzisiaj jest Dzień Życzliwości

            oraz rozwiązali tematyczną krzyżówkę. 

            Następnie zorganizowaliśmy klasowy ŻYCZLIWY challenge . Zadanie wywołało mnóstwo uśmiechu i ogromną porcję życzliwości wśród wszystkich uczniów. Później był jeszcze czas na skorzystanie z pakietów komplementów dostępnych na tablicy. “Darmowe” komplementy przypadły dzieciom do gustu i rozdawane były bardzo chętnie. Chętnie je również przyjmowali, zwłaszcza gdy się okazało, że czeka na nich na ławce po skończonym zadaniu.  To był wyjątkowy dzień, ale życzliwość na tym się nie skończyła.

            Teraz mamy już inny wiersz:

            Niech uśmiech na Twojej twarzy zagości,
            To niesie za sobą MOC Życzliwości.

            Agnieszka Żelazna

          • Empatyczna klasa - misja na listopad w klasie 7c

          • Tydzień Edukacji Globalnej, był dobrą okazją do przeprowadzenia w klasie 7c gry „Koło sprawiedliwej czekolady”. Ale zanim zagraliśmy w grę, obejrzeliśmy film , jak dzieci z Afryki ciężko pracują, by powstała czekolada. Film uczniom dał dużo do myślenia, po obejrzeniu mówili o tym, za co są wdzięczni swoim najbliższym, były refleksje na temat tego, z jakimi przeszkodami niektóre dzieci się mierzą na co dzień, poznali jedną z pięknych cech, jaką jest życzliwość. Jest to cecha człowieka , który chce dobra dla innych i jest gotowa działać w tym celu. Zapytani, czy mają w swoim otoczeniu taką osobę, wszyscy uczniowie wymieniali jakie to osoby. Najczęstsze odpowiedzi to: rodzice, dziadkowi, kolega, koleżanka. Uczniowie dowiedzieli się jak mogą po przez kupno odpowiednich produktów z oznaczeniem Fairtrade pomóc najuboższym pracującym.

            Joanna Śluborska

          • Empatyczna klasa - misja na listopad w świetlicy

          • TOLERANCJA- niszczy bariery, łączy ludzi”

            Właśnie pod takim hasłem w listopadzie w ramach realizacji projektu Empatyczna Klasa w świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały lekcje dotyczące takich zagadnień jak: tolerancja, empatia, życzliwość szacunek.Celem zajęć było kształtowanie postawy tolerancji i szacunku wobec innych, rozwijanie zachowań empatycznych, wzmacnianie więzi emocjonalnych, wzajemnego zrozumienia i życzliwości. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z uczniami na temat "Co Ciebie wyróżnia wśród innych w klasie?"- co sprawia że jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju. Uczniowie doszli do wniosku, że każdy z nich jest inny, każdy ma jakieś cechy, które go wyróżniają wśród innych, ale każdy jest wartością, a wartość człowieka nie zależy od żadnych cech zewnętrznych więc każdy zasługuje na szacunek.

            "Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny" w ten sposób uczniowie poznali pojęcie "tolerancji". Następnie podczas prezentacją multimedialnej poznali treścią wiersza mówiącego o tolerancji i empatii wobec rówieśników, na podstawie którego wypowiadali się o swoich zachowaniach wobec innych, podawali przykłady zachowań tolerancyjnych i nietolerancyjnych, próbowali wczuwać się w stany emocjonalne i sytuacje innych. Przedstawiony został filmik dotyczący osób niepełnosprawnych pt. „niepełnosprawny czyli jaki?” oraz na podstawie filmu „Cudowny chłopak” mogli odpowiedzieć na pytanie czy jedna osoba może zmienić nastawienie innych względem osoby niepełnosprawnej?

            Wiele emocji i pozytywnej dyskusji wywołał cytat:

            Zdarza się czasem, że widzisz człowieka i nie możesz sobie

            wyobrazić, jak to jest być kimś takim, na przykład osobą, która

            porusza się na wózku inwalidzkim albo nie może mówić. Ja jednak

            wiem, że właśnie tak widzą mnie inni ludzie(...).

            Ale we własnych oczach jestem po prostu sobą. Zwykłym dzieckiem".

            z książki "Cudowny chłopak"

            Czasami właściwa postawa i zachowanie względem osób z niepełnosprawnością, pełne zrozumienia, tolerancji
            i otwartości na współdziałanie, przysparza uczniom wiele trudności. Często nie wiedzą co powiedzieć, jak się zachować. Okazuje się, że właściwe i wspierające osobę z niepełnosprawnością zachowanie wcale nie jest trudne wystarczy być tolerancyjnym i kierować się w życiu tym wszystkimi o się na nią składa tj. życzliwością, uprzejmością, otwartością, akceptacjom, zrozumieniem, wyrozumiałością.

            Uczniowie aktywnie brali udział zajęciach, chętnie odpowiadali, byli bardzo zainteresowani tematem. Poznali pojęcie tolerancji i zrozumieli jego znaczenie, potrafili wymienić przyczyny nietolerancji oraz krytycznie analizować zachowania swoje i innych, dokonując właściwego wyboru postawy. Wpłynęło to na wzmocnienie więzi emocjonalnych w grupie, wzajemne zrozumienie, życzliwość wobec siebie, integrację grupy.

            Na koniec uczniowie wspólnie stworzyły i udekorowały gazetkę szkolną z hasłami przewodnimi przeprowadzonych zajęć.

             

            Kamila Trzosek-Bojarska

          • Tydzień Edukacji Globalnej: DZIAŁAJMY RAZEM! To nasz wspólny świat!

          • Między 15 a 22 listopada działo się wiele w naszej szkole. W ramach TEG 2021 prowadziliśmy różnorodne działania. lekcje, gry i warsztaty. Tematem przewodnim było hasło FAIR TRADE czyli SPRAWIEDLIWY HANDEL i GODNA PRACA. Uczniowie z gazetki umieszczonej na szkolnym korytarzu i prowadzonych zajęć, mogli dowiedzieć się, co to jest fairtrade oraz dlaczego to pojęcie i związane z nim działania są takie ważne. 

            W czasie zajęć były filmy, zagadki, rebusy, zabawy oraz gry. Starsze klasy poznały zagadnienie głębiej, często też grając w grę “Koło sprawiedliwej czekolady”, która niezwykle namacalnie ukazuje problemy naszego świata i nasze możliwości wpływania na nie. 

            W Tygodniu Edukacji Globalnej mieliśmy też okazję uczestniczyć w niesamowitych warsztatach ekologicznych oraz astronomicznych. 

            Warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach projektu „Ekologia w świecie Internetu” realizowanego przez Fundację Eratostenes. Warsztaty ekologiczne zawierały panel z eksperymentami dotyczącymi ekologii, wyjaśniającymi pojęcia takie jak m.in. smog, ale też ukazującymi odnawialne źródła energii. Wspólnie montowaliśmy i uruchomiliśmy model samochodu (zabawki) na wodór. 

            Warsztaty astronomiczne odbyły się w ramach projektu "Astronomiczny Wymiar Wolontariatu" realizowanego przez fundację Fabryka Wiedzy, która posiada w swoich szeregach wykwalifikowanych astronomów. Celem warsztatów astronomicznych "Astronomiczny Wymiar Wolontariatu" było przygotowanie wraz z wolontariuszami akcji pt. „Złotówka za gwiazdkę z nieba”, podczas której uczniowie za pomocą profesjonalnego sprzętu astronomicznego mogli zaobserwować obiekty astronomiczne występujące na naszym niebie m.in. Słońce, Księżyc, a przede wszystkim poznać działanie teleskopu i pracę astronoma oraz budowę układu słonecznego. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na wsparcie Szkolnego Klubu Wolontariusza, bądź na wybrany przez wolontariuszy cel charytatywny. 

            Uczniowie klasy 3b i 3c realizowali również zajęcia dotyczące pomocy humanitarnej w ramach projektu PAH - Wiem i działam. 

            W piątek 19 listopada uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego pracujący z teatrzykiem kamishibai, wybrali się do kolegów z klasy 1A, 1B, 3b i 3Ci. W związku z Tygodniem Edukacji Globalnej oraz Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, młodzi aktorzy przedstawili sztukę pod tytułem “Szkoła Czi-Tam”, która mówiła o tym, że nie we wszystkich krajach przestrzegane są prawa dziecka  i była znakomitym sposobem na omówienie praw dzieci w ogóle. Na zakończenie TEG uczniowie klas piątych rozegrali grę Wodne wyzwania, ale o tym już pisaliśmy. 

            Organizator: Agnieszka Żelazna

          • Konkurs „ Świetlikowy Atleta”

          • Pod koniec października 2021 roku w SP10 z OI został przeprowadzony został konkurs pt.” Świetlikowy Atleta”. Konkurs był dedykowany dla uczniów klas1-3-dzieci którzy chcieli aktywnie spędzać czas po lekcjach w świetlicy szkolnej.Świetliki mieli możliwość sprawdzenia swoich możliwości fizycznych w konkurencjach lekkoatletycznych gdzie wykonywali różne konkurencjetj. biegowe, rzutne, skoczne, szybkościowe, sprawnościowe pod bacznym okiem asystentek sportowych -dziewcząt z klasy 8ai 

            Świetlikowymi Atletami zostali:

            I miejsce Kacper Majorek z klasy 3a, zdobywając 17 punktów,

            II miejsce Marta Myśliwiec z klasy 3a, zdobywając 15 punktów,

            III miejsce Hanna Dziobko z klasy 3a, zdobywając z klasy 14 punktów.

             

            GRATULACJE !!!

             

            Ze sportowymi pozdrowieniami organizatorki konkursu:

            Kamila Trzosek- Bojarska

            Joanna Śluborska

            Renata Darasz

          • Podziękowanie za udział w akcji „Szkoła do hymnu 2021”

          • Przekazujemy podziękowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki za udział w akcji:

            W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!”

            Z poważaniem
            Anna OstrowskaRzecznik Prasowy MEN

            Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.

             

            Koordynatorzy akcji w SP10: Justyna Brzezińska, Dagmara Sobacka, Zofia Pytlak- Piątek

          • Wymiana kartek pocztowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości „Moja okolica. Moja mała ojczyzna".

          • Uczniowie klasy 8di wzięli udział  w wymianie kartek pocztowych z uczniami 59 szkół z całej Polski w ramach projektu Moja mała ojczyzna. Moja okolica.

            Pisali pozdrowienia i zachęcali  do odwiedzenia wybranych zabytków  z naszej okolicy.

            Sprawiło im to dużo frajdy 😊 Otrzymaliśmy 30 kartek pocztowych, które zawierały  pozdrowienia oraz polecenie jednego miejsca z miasta lub okolicy ucznia wartościowego pod kątem kulturowym lub historycznym.

            Koordynator projektu: Justyna Brzezińska

          • Rozgrywka gry z PAH „Wodne wyzwania”

          • W poniedziałek na zakończenie TEG uczniowie reprezentujący klasy piąte przystąpili do rozegrania wyjątkowej gry.

            Gra ta obrazuje problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamia o jego wpływie na inne aspekty życia. Osoby uczestniczące poprzez wcielenie się w rodzinę z globalnego Południa na własnej skórze przekonały się, że trudności w dostępie do wody wpływają także bezpośrednio na możliwości edukacji i rozwoju człowieka. Dzięki rozgrywce i omówieniu uczniowie poznali przyczyny braku dostępu do wody na świecie oraz dowiedzieli się, jakie działania można podjąć w celu urzeczywistnienia dostępu do wody pitnej w krajach globalnego Południa. Gra odbywa się w 5 drużynach  i przeniosła nas do pewnej miejscowości, gdzie każda z drużyn wcieliła się w rolę 3-osobowej rodziny.

            Rywalizacja była zaciekła. Rodziny dyskutowały, planowały i obserwowały poczynania innych. Ostatecznie drużyny zajęły kolejne miejsce różnicą jednego punktu.

            Rodzina I w składzie: Fabian Andrzejewski, Zosia Libelt, Wiktoria Tuczyńska - zajęła miejsce IV.

            Rodzina II w składzie: Łukasz Traczyk, Fabian Pawlak, Michał Jarosiński - zajęła miejsce IV.

            Rodzina III w składzie: Olaf Beker, Iza Chlebowska, Błażej Opas - zajęła miejsce III.

            Rodzina V w składzie: Aleksandra Pietrzak, Amelia Szczutowska, Lena Bartłomowicz - zajęła miejsce II.

            Rodzina IV w składzie: Fabian Czerny, Nikodem Rybicki, Natan Bukowski - zajęła miejsce I.

            Dziękuję wszystkim za udział w grze i jej omówieniu.
            Gratuluję wspaniałej rozgrywki, a zwycięzcom - wygranej. 

            Wkrótce więcej materiałów z Tygodnia Edukacji Globalnej,a działo się wiele...

            Organizator - Agnieszka Żelazna

        • Ważne informacje

        • Pomoc materialna dla uczniów

          W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

          http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

          uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf