• Najlepsi wioślarze to uczniowie naszej szkoły

          • 4 listopada 2021 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 21 odbyły się zawody # ACTIV ROW na ergometrze wioślarskim. Organizatorem zawodów był współpracujący z nami KS AZS AWF Gorzów Wielkopolski, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundacja Michała Jelińskiego Active diabet. Uczniowie startowali w trzech grupach wiekowych, w kategorii dziewczyn i chłopców „płynąc” na dystansie 200 metrów oraz w sztafecie 4 x 100 metrów drużyna to 2 chłopców i 2 dziewczyny. Wśród najmłodszych indywidualnie na podium stanęli: Maja Migoda I miejsce i Jakub Szymański III miejsce. Wśród siódmoklasistów najlepsi byli: Maja Soch I miejsce i Filip Druszcz I miejsce. Natomiast w najstarszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Agata Kuźma deklasując rywalki. Najwięcej emocji towarzyszyło podczas rywalizacji sztafet, gdzie na sukces pracowała cała drużyna i po zaciętej walce zdobyliśmy srebrny medal. Rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa a gościem specjalnym była finalistka olimpijska Igrzysk w Tokio 2021 w czwórce bez sternika Olga Michałkiewicz.

            Agnieszka Jędrzejczak

          • Udział Samorządu Uczniowskiego w ogólnopolskiej akcji „Oddaj zużyty telefon komórkowy”

          • Samorząd Uczniowski po raz kolejny wziął udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej Sprzątania Świata pod hasłem: „Oddaj używany telefon komórkowy”. Była to już XVII edycja tego konkursu. Organizator – firma EKOPHONE LESZEK KOTYZA, - wymagała zebrania co najmniej 4 kg zużytych telefonów bez baterii. Nasza szkoła dostarczyła łącznie 5.74 kg telefonów, które zostały spakowane i przekazane kurierowi.

            Specjalne podziękowanie należy skierować do nauczycieli, którzy osobiście przekazali swoje telefony np. panie: Hanna Słodowska, Zofia Pytlak, Agnieszka Jędrzejczak czy p. Kasia Drabina.

            Cel konkursu - promocja zachowania postaw proekologicznych – został osiągnięty. Tym bardziej, że podczas co tygodniowych spotkań samorządowych oraz poprzez Librusa kierowano informację o celowości i zasadach przeprowadzenia niniejszej akcji.

            Ostatecznie nasza szkoła zebrała ponad 40 telefonów. I choć nie liczymy na nagrodę, gdyż decyduje relacja ilości kg telefonów do ilości uczniów w szkole, to jednak jesteśmy zadowoleni z udziału w akcji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

            Na wyróżnienie zasługują klasy: 3b, 7a, 7b, 8b oraz zwycięska klasa - 5b, dla której przygotowano słodką niespodziankę.

            Liczymy, że wiosną uda się nam powtórzyć ten wyczyn i w ramach Dni Ziemi, wziąć powtórnie udział w tej szczytnej misji.

            Opiekunki SU: Zofia Pytlak-Piątek i Hanna Słodowska

          • Realizacja projektu Emp@tyczna klasa

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Emp@tyczna Klasa. Głównym celem Projektu jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.

            W projekcie biorą udział klasy: 3b i 7c oraz nasze Świetliki. 

            W ramach projektu klasa 3b rozmawiała o empatii, a także była na wycieczce w Wojcieszycach oraz z wizytą u młodszych kolegów - ale o tym już pisaliśmy.

            Świetliki biorą udział w realizacji projektu Empatyczna klasa, gdzie podczas pobytu w świetlicy szkolnej poruszaliśmy bardzo ważny temat, jakim jest empatia. Jak podaje słownik PWN empatia to „umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby”. Uczniom termin ten nie był obcy. Potrafili go omówić i podać przykłady jego przejawów z własnego doświadczenia. Na podstawie prezentacji multimedialnej oraz obejrzanych filmów wspólnie stworzyliśmy definicję tolerancji i empatii. Porozmawialiśmy również o emocjach i sposobach ich wyrażania. Z okazji Dnia Nauczyciela przygotowaliśmy życzenia dla wszystkich pracowników szkoły które zostały odczytane przez radiowęzeł. Z tej okazji Świetliki własnoręcznie wykonały uśmiechnięte kwiaty z papieru i osobiście wręczały wszystkim pracownikom szkoły na widok których każdy …się uśmiechał

            Empatyczna świetlica wzięła również udział w międzynarodowej akcji „przerwa na czytanie”, gdzie wspólnie korzystaliśmy z księgozbioru świetlicowego jak również własnego- każdy mógł przynieść i zaprezentować własną ulubioną książkę.

            Klasa 7c realizując projekt Empatyczna klasa, uczy się między innymi umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób, oraz reagowania na dany sposób zachowania. W ramach lekcji wychowawczej, uczniowie poznają i uczestniczą w wielu zabawach integrujących grupę, by budować pozytywne relacje wśród rówieśników. Ulubione zabawy klasy 7c to: gorące krzesła, niech wstanie ten kto, bezludna wyspa. W październiku uczniowie na lekcji zdalnej obejrzeli prezentację na temat empatii, zapoznali się z krótkimi fragmentami filmu” w głowie się nie mieści” na temat uczuć, empatii, poznali sposoby reagowania. Po przeprowadzeniu lekcji uczniowie zostali poproszeni o odpowiedź na jedno pytanie. Jak uważasz, czy jesteś osobą empatyczną? Na 22 osoby zapytane, 19 osób uważa, że zalicza się do osób empatycznych. Uczniowie znają sprzymierzeńców empatii. Czyli: pozostawanie obecnym, słuchanie drugiej osoby, używanie w rozmowie formy pytającej.

            Misja na październik - Tydzień Empatii - została wykonana przez wszystkie zgłoszone oddziały. 

             

            Kamila Trzosek-Bojarska, Joanna Śluborska, Agnieszka Żelazna

          • Uczniowie 2b z certyfikatem  EU Code Week 2021, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania!

          • W tym roku tydzień kodowania świętowaliśmy w dniach 11- 22 października. Należy wspomnieć, że CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. 

            Elżbieta Zapotocka

          • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Więcej informacji znajdziesz poniżej:

          • Pasowanie Pierwszaków

          • W dniu 15 października 2021r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na ucznia. To ważne wydarzenie prowadzili uczniowie z klas starszych: Maja Pussty i Grzegorz Błochowiak. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas 1a i 1b. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.W niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Beata Szmit i pani wicedyrektor Sylwia Głąb dokonały symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia…”

            Z okazji tej uroczystości wychowawczynie klas pierwszych pani Maria Rzepecka i pani Ewa Strzyżykowska wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy, a rodzice podarowali im rożki ze słodyczami i przyborami szkolnymi.

            Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

             

            Maria Rzepecka, Ewa Strzyżykowska

        • Ważne informacje

        • Pomoc materialna dla uczniów

          W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

          http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

          uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf