• "Szkoła pamięta"

     • Samorząd uczniowski w dniu 27 października uczestniczył w wydarzeniu związanym ze świętem 1listopada.

      Grupa składająca się z 11 osób z opiekunem udała się na najstarszy gorzowski cmentarz. Jest to nasz udział w akcji”Szkoła pamięta” prowadzonej pod patronatem MEN.

      Cmentarz Świętokrzyski, który znajduje się przy ulicy Warszawskiej, aby wspólnie porządkować groby i miejsca pamięci gorzowian.

      Dzieci zabrały ze sobą znicze przyniesione przez uczniów naszej szkoły.

      Każda klasa mogła podarować 3 znicze. Uczniowie nie tylko porządkowali zaniedbane groby, ale mieli możliwość posłuchania historii związanej z tą wyjątkową zabytkową nekropolią.

      Najstarszy artefakt, który znaleźli to piękny krzyż nagrobny z 1883 roku. Na cmentarzu znajduje się więcej takich zabytkowych miejsc pochówku oznaczonych specjalnymi znakami, ale jedno z ważnych części to groby powstańców wielkopolskich i miejsce pochówku więźniów obozu Rawensbruck.

      Pamiętając o takich bohaterach, samorząd zobaczył i usłyszał piękną lekcję historii.

      Pracy było sporo, ale warto pamiętać o takich wyjątkowych miejscach i niecodziennych zabytkach, a przede wszystkim o bohaterach.

      Opiekun Beata Siwek

     • APLIKACJA MOBILNA „GORZÓW BEZ PRZEMOCY” NA TELEFON Z SYSTEMEM ANDROID

     • Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie w partnerstwie z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim realizuje projekt ,,Gorzów Wielkopolski bez przemocy” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania  Przemocy w Rodzinie- edycja 2022”.

      W ramach realizowanych działań stworzono autorską aplikację mobilną „GORZÓW BEZ PRZEMOCY” na telefon z systemem ANDROID. Aplikację można pobrać skanując kod QR zamieszczony na plakacie ( w załączeniu).

      Aplikacja zawiera niezbędne informacje z zakresu przemocy w rodzinie, w tym lokalne
      i ogólnopolskie dane kontaktowe, wykaz podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zasoby pozyskane dzięki realizacji projektów. Aplikacja ma być pomocna dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, osób które są świadkami takich sytuacji
      i chciałyby pomóc, a także dla przedstawicieli podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie i  uprawnionych do wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” ( w tym przedstawicieli oświaty).

      Zachęcamy do skanowania kodu QR i instalowania aplikacji😊

     • „Przerwa na czytanie” - udział w III Międzynarodowej edycji bicia rekordu w czytaniu na przerwie

     • Już kolejny raz nasza szkoła uczestniczyła w akcji realizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom, której organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna przy WOM-ie w Gorzowie Wlkp.           

                  Akcja przeprowadzona została 13.10.2022 r. (czwartek) przez bibliotekę szkolną oraz Samorząd Uczniowski wg wcześniej opracowanego harmonogramu. Czytano co najmniej przez 15 minut.

                  W klasach I-III czytano indywidualnie na przerwach oraz grupowo podczas lekcji – do głośnego czytania zaproszono w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych przy ul. Śląskiej pod opieką nauczyciela w/w szkoły p.Katarzyny Dziobko. Do klas dotarli goście z własną książką, dodatkową atrakcję stanowiły bajkowe stroje. Czytano również w świetlicy szkolnej, w której goszczono uczniów wraz z opiekunem.

                  W klasach IV-VI strefę czytania organizowali wychowawcy klas lub uczący nauczyciele  (korytarz szkolny, gabinet lekcyjny, zajęć wyrównawczych, boisko szkolne). Korzystano z księgozbioru biblioteki jak i własnych, przyniesionych przez uczniów książek. Klasa IV a miała dodatkowo okazję wysłuchać utworów czytanych przez Rodzica – mamę uczennicy Hanny Dziobko z w/w klasy.

                  Klasom VII-VIII zaproponowano przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” - w br. to „Ballady i romanse” A.Mickiewicza (tytuły do wyboru). Do głośnego czytania wykorzystano tablice interaktywne, na których wyświetlano teksty utworów literackich.

                   Do akcji przystąpiła społeczność całej szkoły. W ten sposób wszyscy uczniowie klas I- VIII mieli swój udział w biciu rekordu w czytaniu. Czytanie na przerwach jest jedną z alternatyw w stosunku do telefonu komórkowego. Zachęcamy uczniów do korzystania z tej formy spędzania przerw między lekcjami.

                  W tym dniu uczniowie mogli przebierać się za bohatera swojej ulubionej książki, co spowodowało, że w naszej szkole było kolorowo i bajkowo.

                  Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywny udział w akcji i zachęcamy do regularnego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej zbiorów.

                  Dziękujemy nauczycielom za współpracę i pomoc w realizacji zadania. Pani Monice Kossakowskiej i uczennicom SU (L. Chrostek i M. Socha) za wykonanie dokumentacji fotograficznej z akcji szkolnej. Szczególne podziękowania należą się p. Katarzynie Dziobko i uczniom z Zespołu Szkół Odzieżowych. Dziękujemy!

       

      Hanna Słodowska i Beata Siwek

     • Koło kulinarne klas 4-6

     • 11 października uczestnicy koła kulinarnego klas 4-6 upiekli gofry.

      Przygotowanie ciasta nie zabrało za dużo czasu, więc najważniejsze było oczekiwania na upieczenie się gofrów. Nasz sprzęt kuchenny - nowe gofrownice spisały się na medal. Gorące gofry były rozchwytywane i natychmiast próbowane. Jak smakowały i wyglądały pokazują zdjęcia. Dodatki do gofrów uczniowie dobierali według własnych smaków.

      Zajęcia jak zwykle skończyły się zaskakująco szybko.

      Opiekun koła Alicja Sabino

     • Wycieczka do Owczogrodu

     • 11 października wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w swojej pierwszej szkolnej wycieczce. Odwiedziliśmy Owczogród w miejscowości Rudnica. Na miejscu czekały na nas zajęcia przyrodnicze, plastyczne, ruchowe, sprawnościowe. Dowiedzieliśmy się jak żyją owce, obejrzeliśmy pokaz zaganiania, poznaliśmy zastosowanie owczej wełny. Nie zabrakło zadań do wykonania takich jak dojenie, strzyżenie, karmienie owiec, czy szukanie złotego rana w labiryncie. Na koniec każdy wykonał swoją owieczkę z wełny i plastikowego talerzyka. Całość zwieńczyło ognisko z kiełbaskami, które na świeżym powietrzu smakowały wyśmienicie. Ocena wycieczki: 10/10, z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.

       

      Angelika Kornaś

      wraz z uczniami i wychowawczyniami klas 1a, 1b, 1c

     • Koło informatyczne dla klas 7-8

     • 10 października odbyły się kolejne zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3D. Stworzenie projektu to nie taka prosta sprawa, ale uczestnicy koła świetnie sobie poradzili. Na razie wydrukowaliśmy sfinksa, który kolorem nie przypomina oryginału ale kształtem jak najbardziej. Czas wydruku projektu to kilka godzin więc musicie uzbroić się w cierpliwość aby podziwiać kolejne nasze prace.

      Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z zajęć.

      Opiekun koła Monika Markowska

     • Przerwa na czytanie

     • Tradycyjnie, już kolejny raz, nasza szkoła uczestniczyć będzie w Międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”. Przeprowadzona zostanie 13.10.2022 r. (czwartek):

      • klasy I-III: strefa czytania odbędzie się w gabinetach lekcyjnych, czytać będą uczennice Zespołu Szkół Odzieżowych, godz. 9.00, do każdej klasy dotrze gość z własną książką.

      • klasy IV-VI: strefę czytania organizują wychowawcy klas lub nauczyciele j. polskiego, (gabinet lekcyjny, zajęć wyrównawczych-podczas zajęć dodatkowych, boisko szkolne-przy ładnej pogodzie),

      • klasy VII-VIII: proponuję wychowawcom i nauczycielom przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” - w b.roku to „Ballady i romanse” A.Mickiewicza (tytuły do wyboru).

      Ze względów bezpieczeństwa czytamy na przerwach (po 1 i 2 lekcji), lecz w miarę możliwości zorganizowanych strefach czytania, pod opieką nauczyciela. Do czytania proponuję księgozbiór biblioteki lub własny, przyniesiony przez uczniów. Czytanie może być indywidualne lub głośne, w grupach. Czytanie na przerwach jest jedną z alternatyw w stosunku do telefonu komórkowego.

      CZYTAMY 15 MINUT.

      Celem rozwijania pozytywnych relacji ze środowiskiem szkolnym proponuję zaprosić do głośnego czytania RODZICÓW zaangażowanych w życie szkoły.

      Wszystkich nauczycieli proszę o wykonanie dokumentacji fotograficznej (2 zdjęcia od każdej klasy) i przekazanie do p.Beaty Siwek na adres – beasiwek07@gmail.com, a zaproszonych do akcji gości zgłosić do biblioteki – niezbędne do sprawozdania.

      W tym dniu uczniowie przebierają się za bohatera swojej ulubionej książki.

      Dziękuję za współpracę i pomoc w realizacji zadania.

      Hanna Słodowska i Beata Siwek

     • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

     • 5 października w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Szkolnego. Nasi kandydaci mieli możliwość wcześniejszego zaprezentowania się całej szkole.

      Na korytarzu szkoły  rozwieszali plakaty ze swoimi pomysłami i hasłami.

      Uczniowie  w klasach głosowali na wybranego kandydata oddając swój głos.

      W wyniku wyboru do Rady Samorządu wybrano;

      Lenę Chrostek z kl 8bi …....................  zdobyła 114 głosów

      Adriannę Smyk z kl 8a …....................  zdobyła 73 głosy

      Liliannę Błaszkowską z kl5a................  zdobyła 35 głosów

      Zosię Kieliszek z kl 5c …..................... zdobyła 27 głosów

      Maję Sochę z kl 8bi ….......................... zdobyła 24 głosy

      Klaudię Kurkowską z kl 8a ….............. zdobyła12 głosów.

      Wszystkim wybranym uczennicom gratulujemy. Do współpracy zapraszamy także gospodarzy i zastępców klas. Pierwsze zebranie samorządu już we wtorek.

      Z niecierpliwością czekamy na wszystkich członków. Powodzenia !!!!!

     • Tydzień dla zwierząt w świetlicy

     • Pierwszy tydzień października upłynął Świetlikom na wspólnych zajęciach poświęconych zwierzętom.
      4 października to Światowy Dzień Zwierząt. Zabawy, prace plastyczne i techniczne oraz piosenki o zwierzętach przybliżyły dzieciom ważne tematy związane z wrażliwością, opiekuńczością oraz poszanowaniem  i miłością do naszych pupili 😊                    

     • Laboratorium przyszłości – zajęcia kulinarne w klasie 1b

     • We wrześniu i październiku korzystaliśmy z pracowni kulinarnej wyposażonej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. 30 września świętując Dzień Chłopaka mieliśmy okazję dowiedzieć się z jakich produktów powstają gofry oraz samodzielnie je wykonać, natomiast 4 października rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu oraz przygotowywaliśmy pełnowartościowe drugie śniadanie. Dowiedzieliśmy się dlaczego należy jeść owoce i warzywa oraz jak powstaje prawdziwy sok jabłkowy. Eksperymenty sprawiły nam wiele radości a wytwory znikały w mgnieniu oka z kubeczków i talerzy.

      Poniżej krótka fotorelacja.

      Angelika Kornaś

     • Archipelag Skarbów - projekt

     • W dniach  29-30 września 2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach profilaktycznych w ramach projektu ARCHIPELAG SKARBÓW przeprowadzonych przez trenerów Fundacji Wychowanie i Profilaktyka.

      Czterogodzinne spotkania przeprowadzone były bardzo dynamicznie w formie multimedialnego „show”, bogatego w quizy, krótkie filmiki i muzykę, co skutecznie zaangażowało młodzież. Podczas warsztatów uczniowie zostali zaczarowani w poszukiwaczy skarbów, którymi są głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Na spotkaniach młodzież otrzymała konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem, złością i gniewem, jak budować relacje oparte na zaufaniu i szacunku. Trenerzy omówili także problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli  jak przeciwstawiać się presji rówieśników. Na koniec warsztatów wszyscy śpiewali „Szantę z Archipelagu Skarbów”.

       

      Wychowawcy klas 8

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

     • Zapraszamy na zajęcia wokalne

     • Chętni uczniowie klas 4-8 na zajęciach rozwijających uzdolnienia: Zajęcia wokalne – już we wrześniu korzystali z pomocy zakupionych w ramach Programu Laboratorium Przyszłości. Na zajęciach pod czujnym okiem Pani Dagmary uczniowie przygotowują obecnie repertuar na Dzień Edukacji Narodowej😊

      Koordynator projektu: Justyna Brzezińska

       

     • Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie – Finał Ogólnopolski

     • Rewelacyjny występ Wojtka Jurka w finałowych zawodach z cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”, które odbyły się 30.09 i 01.10 w Warszawie. Około pół tysiąca zawodniczek i zawodników z całej Polski, w tym 36 lekkoatletów z województwa lubuskiego wyłonionych w drodze eliminacji w zawodach w Gorzowie Wlkp. rywalizowało w dwuboju lekkoatletycznym (jedna konkurencja biegowa i jedna techniczna). Wojtek startował w biegu sprinterskim na 60 m i w skoku wzwyż - pokonał poprzeczkę na wysokości 130 m swoim bardzo dobrym startem uplasował się na bardzo wysokim 4 miejscu. Gratulujemy i życzymy udanych kolejnych startów.

      Agnieszka Jędrzejczak

     • POLA NADZIEI 2022/2023

     • 5 października 2022 r. o godz. 10.30, przy ul. Estkowskiego w Gorzowie Wlkp. odbyła się  uroczysta inauguracja akcji dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. - Pola Nadziei. 

      W tym roku uroczysta inauguracja akcja „Pola nadziei” przygotowana została na skwerze przy zbiegu ulic Estkowskiego i Sikorskiego. Zaproszeni goście, tj. dzieci i młodzież oraz wojewoda lubuski, radni Rady Miasta Gorzowa Anna Kozak i Sebastian Pieńkowski oraz przedstawiciele zarządu hospicjum wspólnie posadzili ponad 500 cebulek żonkili.

      W uroczystości  wzięli także nasi ósmoklasiści zrzeszeni  w  Szkolnym wolontariacie. Uczniowie nie tylko zdobywali doświadczenie „ogrodników”, ale przede wszystkim kształtowali w sobie postawy otwarcia się na organizowane akcje społeczne, wrażliwość i empatię  na potrzeby innych, ponieważ  ww. akcja ma przypominać o potrzebach hospicjów oraz propagowanie  wolontariatu, a kwitnące wiosną pola żonkili  będą wyrażać nadzieję i solidarność z osobami chorymi terminalnie i ich rodzinami.

      Na terenie naszej  szkoły, dzięki włączeniu się całej społeczności szkolnej w akcję zakupu i sadzeniu sadzonek żonkili, również  powstają Pola Nadziei, które będą widoczne już wiosną.

      O wydarzeniu możecie przeczytać także tutaj

      https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/w-gorzowie-jest-kolejne-pole-nadziei-nie-uwierzycie-ile/ar/c14-9027523

      a tu krótka relacja w Telewizji Gorzów:

      https://www.youtube.com/watch?v=N6UXYckGY4w

      Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu: Ewa Strzyżykowska


     • Akcja Sprzątanie Świata 2022 w naszej szkole pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”

     • Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi przystąpili do akcji. Społeczność nasza sprzątała tereny wokół szkoły, placu zabaw przy ulicy Fabrycznej, park przy ulicy Wawrzyniaka, oraz miejsca nad Wartą od Mostu Żelaznego do Mostu Staromiejskiego. Koordynatorami akcji były panie: Jolanta Ciuksza, Joanna Śluborska, Renata Wiśniowska-Kallio. Jak zwykle uczniowie spisali się znakomicie, zebrali dużą ilości worków pełnych odpadów. Śmieci to nie tylko problem estetyczny, ale ogromne niebezpieczeństwo dla natury. Dziękujemy nauczycielom, którzy pełnili opiekę nad uczniami, podczas Akcji Sprzątania Świata.

      Koordynatorzy.

      Zobaczcie zdjęcia ze sprzątania.

     • ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

     • Serdecznie dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska. Przypominam, iż akcja zbiórki karmy trwa do 11.10.22 r. włącznie, więc każdy ma jeszcze możliwość dorzucenia cegiełki - karmy dla zwierząt na cel akcji. 12.10.22 r. na przerwie po 4 lekcji odbędzie się przekazanie darów naszej szkoły dla pracownika schroniska dla zwierząt w Dobiegniewie, zapraszam wszystkich do pamiątkowego zdjęcia. Jeszcze raz bardzo Wszystkim dziękuję za zaangażowanie.

      Koordynator akcji: Ewa Strzyżykowska


     • To już siódmy finał konkursu o gorzowskich legendach.

     • W czwartek 29.09.2022 r. wręczono nagrody w VII Miejskim konkursie plastycznym "Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

      Z prawdziwą satysfakcję informuję, że wśród nagrodzonych uczestników znalazło się aż troje naszych uczniów:

      Maja Maciejewska z klasy 3b

      Hanna Walawender z klasy 3b

      Amelia Nowak z klasy 4b.

      Nasi uczniowie zostali również wyróżnieni:

      Julia Czerniewska

      Eliza Spychała

      Igor Walczuk

      Wojtek Krawiec

      Borys Cieślak

      Tomasz Pastusiak

      Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zapoznania się z relacją.

      Relacja w mediach [kliknij] i nie tylko [kliknij]

      Organizator konkursu - Agnieszka Żelazna

     • Kasztany Zbieramy Malwince Pomagamy

     • Kochani zwracam się do Was z prośbą o przyłączenie się do akcji "Kasztany na Pomaganie".

       

      • Zbiórkę kasztanów zaczynamy od poniedziałku tj. od 10 października 2022 r., a kończymy w czwartek, 13 października 2022 r.

      • Osoby koordynujące za zbiórkę kasztanów w naszej szkole:

      Mała szkoła - p. Ewa Strzyżykowska – Opiekun Szkolonego Koła Wolontariatu

      Duża szkoła - p. Beata Siwek – Opiekun Samorządu Uczniowskiego

      • Kasztany przynosimy do wychowawców lub do koordynatorów akcji w naszej szkole.

      Drodzy uczniowie! Prosimy przyłączacie się do tej akcji, idąc na spacer możecie przy okazji nazbierać trochę kasztanów i tym samym pomóc .

      Kasztany zostaną przekazane na produkcję kosmetyków.

      Pieniążki zasilą Subkonto Naszej Malwinki w Fundacja "Serca dla Maluszka", a rodzice dziewczynki będą mogli je wykorzystać na wizyty u specjalistów, rehabilitację, zajęcia sensoryczne a także na Turnusy Rehabilitacyjne.

      Wicedyrektor
      Justyna Brzezińska

    • Ważne informacje

    • Pomoc materialna dla uczniów

     W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

     http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

     uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf

Nagłówek