• Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz trzeci obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku obchody zostały zaplanowane w dwóch etapach.

      I etap obejmował część teoretyczną, podczas której uczniowie klas 1-8 obejrzeli prezentację medialną, której celem było przybliżenie uczniom spectrum autyzmu i obudzenie w uczniach wrażliwości oraz wyrozumiałości na zachowania uczniów z autyzmem w myśl przesłania:Inny, nie znaczy gorszy.

      Drugi etap obejmował cześć praktyczną .Był to konkurs plastyczny – Niebieskie okno dla wszystkich klas.Zadaniem każdej klasy było wykonanie papierowego okna z niebieskimi motylami.

      Katarzyna Dąbrowska, Monika Kosakowska

     • Śniadanie wielkanocne w klasie 6b

     • Uczniowie klasy 6bi po raz szósty zasiedli przy wspólnym stole podczas śniadania wielkanocnego. Smacznym akcentem w tym roku były serniczki truskawkowe własnoręcznie przygotowane przez naszego kolegę Patryka Błażejczyka. Nie zabrakło również tradycyjnej bitwy na jajka, podczas której uczniowie składali sobie świąteczne życzenia. Celem wspólnego śniadania była integracja uczniów, wzmacnianie więzi między uczniami oraz utrwalanie zasad savoir-vivre przy świątecznym stole.

      Wychowawca Katarzyna Dąbrowska

     • Proekologiczne warsztaty

     • W środę 20 kwietnia uczniowie klasy 6bi uczestniczyli w proekologicznych warsztatach „Woda u nas i gdzie indziej”. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom szerokiego zagadnienia wody oraz obudzenie u uczniów świadomości oszczędzania wody na naszej planecie. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach rękodzieła dla dzieci, na których wykonywały wieloryby chcące pływać w czystych wodach. Były też wiosenne zawody wodnych jajeczek.

      Wychowawczyni Kasia Dąbrowska

     • Zawody na ergometrach wioślarskich

     • 4 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 20 odbyły się zawody na ergometrach wioślarskich pod patronatem ZŁOTEGO MEDALISTY IGRZYSK OLIMPIJSKICH TOMASZA KUCHARSKIEGO.

      Drużyna szkolna składała się z 9 osób startujących w swoich kategoriach wiekowych. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 200 metrów na ergometrach a sztafeta 4 x 100 m. Uczniowie zdobyli łącznie 8 medali indywidualnie i II miejsce w sztafecie.

      Gratulujemy!

      Opiekun: Jolanta Ciuksza

     • Wyróżnienia medalowe

     • Dnia 13 kwietnia 2022 roku w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się podsumowanie XXII.edycji Międzyszkolnej Ligii Strzeleckiej i Gorzowskiej Spartakiady Młodzieży w strzelectwie sportowym. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Rejonowy Ligii Obrony Kraju rozdano medale indywidualne za zasługi na rzecz LOK w promowaniu strzelectwa sportowego na terenie naszego miasta, wśród młodzieży szkolnej. Medalem brązowym odznaczono Panią dyrektor Beatę Szmit oraz Renatę Wiśniowską-Kallio i Agnieszkę Jędrzejczak. Na ręce Pani dyrektor został wręczony medal zbiorowy dla naszej szkoły.

      Agnieszka Jędrzejczak

     • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ…

     • Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

      My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile.

      Paula Sawicka

       

      W tym roku kolejny raz bierzemy udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja związana jest z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

      Dlaczego żonkile?

      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

      Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

      W naszej szkole w ramach projektu na lekcjach języka polskiego zostanie przedstawiona uczniom prezentacja, która powstała w oparciu o materiały przygotowane dla nauczycieli na stronie Muzeum Polin. Natomiast na lekcjach plastyki i na zajęciach z wychowawcą uczniowie klas 4-8 wykonają symboliczne papierowe żonkile.

      Justyna Brzezińska

     • Nowa edycja konkursu o legendach gorzowskich

     • Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich uczniów z klas 1-3. Prace można wykonać na lekcji lub w świetlicy i dostarczyć bezpośrednio do gabinetu 105. We wrześniu, jak zwykle odbędzie się wernisaż prac w galerii Na mansardzie. Szczegóły poniżej w regulaminie.

      REGULAMIN [pobierz]

      Agnieszka Żelazna

     • KONKURS PRZEMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • Miło mi poinformować, że uczniowie klas ósmych - Jan Kowalczyk (kl. 8B) oraz Kacper Ziemecki (kl. 8C) uzyskali Tytuł Finalisty w Konkursie z Języka Angielskiego organizowanym przez kuratorium oświaty.

      Serdeczne gratulacje! Życzymy dalszych sukcesów! 

      Karolina Herman-Lewy

     • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ, CZYLI SPOTKANIE Z „WIELKANOCNYM ZAJĄCZKIEM”

     • Święta Wielkiej Nocy, to czas radości również w naszej szkole. Od lat Samorząd Uczniowski kultywuje tradycje świąteczne, które są bogactwem każdego narodu. Nie inaczej było w tym roku.

      Tym razem postanowiliśmy, oprócz tradycyjnych życzeń (przy tablicy z patronem), odwiedzić każdą klasę, by… poczęstować czekoladowymi jajeczkami. Wszak jajko to symbol życia oraz nadchodzących świąt!

      Z własnych, wypracowanych przez nas funduszy (sprzedaż pączków w Tłusty Czwartek) zakupiliśmy kilkukilogramowe opakowanie wspomnianych łakoci. W rolę przysłowiowych zajączków wcieliły się uczennice z Samorządu: Maja, Hania i Oliwia. I tak, w piątek 8 kwietnia odwiedziły one wszystkie klasy 1-8, aby po uprzednim losowaniu poczęstować „jajeczkiem” pięcioro wybranych uczniów,emocji było co niemiara! Nie zapomniano też w tym dniu o naszej Dyrekcji, by i Jej złożyć życzenia. Był to niewątpliwie bardzo przyjemny dzień w naszej szkole...Tym bardziej, że to nie koniec atrakcji, gdyż za sprawą pani wicedyrektor Justyny Brzezińskiej, zostanie jeszcze tradycyjnie udostępniony padlet świąteczny, na którym wszyscy chętni, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, będą mogli złożyć sobie świąteczne życzenia, co My w tej chwili czynimy:

      „Radosnych i Spokojnych, pełnych wypoczynku wśród bliskich Wam osób, Świąt Wielkiej Nocy".

       

      Wasz Samorząd Uczniowski

     • Turystyczna Klasa - zdobywamy Odznakę PTTK Ziemi Gorzowskiej.

     • Integracja jest niezwykle ważnym elementem, który usprawnia nie tylko komunikację, ale również od niej zależy skuteczna współpraca w grupie. Gra terenowa jest zawsze ekscytującym wyzwaniem. Zachęca do pracy zespołowej, by wspólnie osiągnąć zamierzony cel. To idealny pomysł na wycieczkę klasową. Stwarza wyśmienitą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie zrobienia czegoś ekscytującego, dlatego uczniowie klas drugich wzięli udział w miejskiej grze terenowej zorganizowanej przez Panią Hannę Rudzińską z PTTK Ziemi Gorzowskiej ramach projektu "Turystyczna Klasa" - zdobywamy Odznakę PTTK Ziemi Gorzowskiej. Czy naszym małym turystom, udało się zgłębić tajemnice naszego miasta? Sami zobaczcie.

       

      Elżbieta Zapotocka

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 1.04 w piątek obchodziliśmy w szkoleŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu z racji, że tacy uczniowie są na co dzień wśród nas.Uczniowie  klas 1-8 obejrzeli prezentację medialną mającą na celu przybliżenie spektrum autyzmu i pomoc w zrozumieniu zachowań uczniów z autyzmem.Prezentacja została przygotowana  przez nauczycieli: Katarzynę Dąbrowską i Monikę Kosakowską.

      Uczniowie klasy 6b uczestniczyli we Wiosennym Kiermaszu Rękodzieł. Otworzyli swoje serca, żeby wspomóc finansowo Uchodźców z Ukrainy.

      Tekst: Katarzyna Dąbrowska

     • „Mój ulubiony sportowiec, sportsmenka”

     • Na początku marcu 2022 został ogłoszony konkurs na „ulubionego sportowca”.  Konkurs był przeznaczony dla klas 1-8 a termin zbierania oraz zakończył się 25 marca.

      Zwycięzcami konkursu zostali:

      I miejsce Leon Szoppe kl. 4b ,

      II miejsce Patryk Baranowski kl. 4b,

      III miejsce Gabrysia Hańczyk kl. 2b.

      Wyróżnienia otrzymali:

      Karol Rodzoch kl. 4b

      Wojtek Rodzoch kl. 4b

      Julia Kalas kl. 1a

      Wszystkim serdecznie gratulujemy .

      Uroczyste wręczenie dyplomów wraz z  nagrodami odbyło się w świetlicy szkolnej w dniu 6 kwietnia.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie szkoły.


      Organizatorki konkursu:

      Kamila Trzosek- Bojarska,

      Joannna Śluborska,

      Renata Darasz

     • Kacper Ziemecki z klasy 8c zakwalifikowany do ostatniego etapu olimpiady.

     • Chwalim się naszym uczniem !!! 

      Jak wiecie, Kacper Ziemecki z klasy 8c bierze udział w XVI Olimpiadzie Informatycznej Juniorów, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundację Rozwoju Informatyki, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Olimpijskie Koło Informatyczne oraz InstaLogik. Zakwalifikował się do ostatniego etapu zajmując  51 miejsce w Polsce!

      GRATULUJEMY Kacprowi i trzymamy kciuki, poniewał zamierzony cel.... jest już blisko.

     • ŚWIAT WIDZIANY OCZAMI AUTYSTÓW

     • Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w piątek 1.04.22 r. uczniowie klasy 6biobejrzeli w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej wystawę , na której eksponowane były prace plastyczne uczniów z autyzmem.

      Na zakończenie wizyty w BP uczniowie chętnie wpisali się do księgi pamiątkowej.

      Katarzyna Dąbrowska i Beata Gizińska-Gigoła

     • Dni Patrona z Samorządem Uczniowskim w SP 10 - jak zwykle w marcu.

     • Obchody Dni Patrona Szkoły, podobnie jak w latach ubiegłych odbyły się w marcu, gdyż ta data ma ścisły związek z faktami z życia naszego patrona! To właśnie 24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę narodowi polskiemu na Rynku Krakowskim.

      Nowością, na wniosek opiekuna SU, było w tym roku, złożenie kwiatów pod płaskorzeźbą T. Kościuszki, autorstwa znanej gorzowskiej rzeźbiarki – Zofii Bilińskiej. W uroczystości, dnia 30 marca, uczestniczyła pani Dyrektor Beata Szmit, opiekunki SU, no i oczywiście sami reprezentanci samorządu. Na każdej z przerw szkolnych wspomniani uczniowie SU pełnili honorową wartę przy popiersiu patrona, oczywiście w strojach galowych. Byli to: Nadia i Lena Chrostek, Ewelina Gałka, Mateusz Liskowski (2 razy), Maciej Woźniak, Karol Hrycaj, Jan Kowalczyk, Maja Pussty, Hania Watral, Igor Warda i Hania Pietrzakowska.

      W tym też dniu towarzyszyła nam muzyka o tematyce patriotycznej, na czele z pieśnią z Powstania – „Bartoszu, Bartoszu” (rzecz jasna chodzi o Bartosza Głowackiego).

       Dla uczniów klas „cztery-osiem” zaproponowano obejrzenie wystawy tematycznej pt. „Tadeusz Kościuszko - wódz kosynierów”. Wystawa przygotowana przez bibliotekę szkolną, opowiadała o życiu i dokonaniach generała obojga narodów, którego imieniem nazwano naszą szkołę – naczelnika Powstania Kościuszkowskiego. Przypominamy, że dla klas 1-3 była przygotowana przez świetlicę szkolną – specjalna o patronie prezentacja.

      Zwiedzający wystawę przede wszystkim mieli okazję uczestniczyć aktywnie w swoistej lekcji historii, stąd wyposażenie każdego z uczniów w kartę pracy, którą należało wypełnić. Te patriotyczne spotkania z patronem odbyły się według ustalonego wcześniej grafiku i obejmowały dni , od wtorku do czwartku. Prowadzone były one przez nauczyciela przedmiotu lub nauczyciela bibliotekarza. Wystawa trwała od 25 marca do 1 kwietnia, a jej zwiedzającymi byli również pozostali nauczyciele, rodzice oraz grupa dzieci ze świetlicy. By rozszerzyć jej odbiór wystawa miała miejsce koło pokoju nauczycielskiego. Składała się z trzech tablic: tła historycznego, biogramu bohatera i historii Panoramy Racławickiej.

      Efektem końcowym, zgodnie z podstawą programową, było wpisanie realizacji tematu kościuszkowskiego do dziennika lekcyjnego.

       

      Za wszelką współpracę, zarówno nauczycielom, jak i uczniom serdecznie dziękujemy, opiekunki SU.

     • Światowy Dzień Wody w naszej szkole

     • Niedawno, 22 marca przypadał Światowy Dzień Wody, w którym jako szkoła braliśmy czynny udział. Klasy starsze i młodsze omawiały na różne sposoby zagadnienie wody na świecie. Zajęcia prowadziliśmy głównie w oparciu o materiały z Polskiej Akcji Humanitarnej, rozważając tegoroczne hasło: “Oszczędzanie wody to za mało”.  

      Poszczególne klasy prowadziły również szereg innych działań. Uczniowie klasa 3b produkowali wodne tatuaże i tworzyli tęczę. Współpracując ze starszymi uczennicami z klasy 8a, nakręcili spot dotyczący wody. Rozmawialiśmy też o konieczności zmiany nawyków. 

      Ważnym elementem obchodów tego dnia, był oczywiście udział całej społeczności szkolnej w akcji charytatywnej “Wyślij pączka do Afryki”. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat przyczyn braku dostępu do wody części ludności na Ziemi. Wiedzą już dobrze skąd się bierze woda w kranie, jak powstają studnie oraz co to jest system grawitacyjny.

      …….. świetlicowe działania wodne………

      Z okazji Światowego Dnia Wody w dniu 22.03.2022r w naszej świetlicy odbyły się zajęcia, które miały na celu uświadomienie dzieciom jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie za sobą jej brak. Świetliki dowiedziały się między innymi dlaczego woda jest niezbędna do życia, jak prawidłowo korzystać z zasobów wody pitnej, jak właściwie nawadniać organizm oraz jak postępować aby zmniejszyć zużycie wody na naszej planecie. 

      Każdy z uczniów wykonał własną kropelkę wody a następnie wspólnie udekorowaliśmy wesołymi kropelkami gazetkę szkolną przed wejściem do świetlicy ☺

      Na koniec przeprowadziliśmy zajęcia kulinarne, które miały na celu ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie spożywania przez dzieci słodkich napojów zastępując je wodą. Podczas tych zajęć Świetliki przekonały się, że najlepiej przygotować samemu orzeźwiający napój na bazie wody i naturalnych składników- truskawek, cytry, pomarańczy, mięty, winogrona oraz bazylii .

      Nasze wodno-owocowe kompozycje w dzbankach, słoikach i butelkach wyglądały przepięknie i na dodatek były również bardzo smaczne i zdrowe ☺

        Kamila Trzosek-Bojarska, Hanna Słodowska, Renata Darasz

      ………………i coś jeszcze………………

      Podsumowaniem naszej akcji będzie Quiz wodny. Chcesz wziąć udział w konkursie - śledź nasze wpisy i bądź na bieżąco. Więcej informacji wkrótce. 

      Agnieszka Żelazna

     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

     • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, odbył się po raz kolejny w naszej szkole. Głównym organizatorem konkursu Kangur w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières". Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy.  W naszej szkole w konkursie wzięło udział 25 uczniów w różnych kategoriach:

      uczniowie kl. III i IV w kategorii MALUCH, uczniowie kl. V-VI w kategorii BENIAMIN, kl. VII-VII JUNIOR.

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za udział. Wyniki z konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu.

       

      Opracowała:

      Agnieszka Masłowska

    • Ważne informacje

    • Pomoc materialna dla uczniów

     W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

     http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

     uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf