• Konkurs matematyczny klas III - MATEMATYKA I JA

     • W konkursie, który rozpoczął się w pierwszym semestrze, wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. W ostatnim etapie uczestniczyło 15 uczniów, po pięciu z każdej klasy. Zmagali się z dziewięcioma bardzo różnymi zadaniami na naprawdę wysokim poziomie trudności. Walczyli dzielnie i nie poddawali się. Ostatecznie wyłoniliśmy zwycięzców konkursu.

      Miejsce I zajęła Malwina Opas z klasy 3c

      Miejsce II zajęła Jagoda idzior z klasy 3b

      Miejsce III zajęli: 

      • Julia Czerniewska uczennica klasy 3b 

      • Hubert Kuciński uczeń klasy 3a 

      Sredrcznie gratulujemy wszystkim uczestnikom !!!

      Agnieszka Żelazna

     • W ostatnim dniu kwietnia , obchodziliśmy Dni Majowe w naszej szkole.

     • Dzień Patriotyczny w klasach 1-3 minął pod barwą biało-czerwoną , z hymnem narodowym na ustach i radością w sercach , że jesteśmy Polakami. Wszystkie klasy z poziomu 1-3 brały czynny udział w lekcjach, wyrażając szacunek do symboli narodowych.

       

      n-l Ewa Strzyżykowska

     • Wycieczka klasy 3b i 3c do Ochli i Zielonej Góry

     • 12 maja uczniowie dwóch klas trzecich, wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę. Swoją wyprawę rozpoczęli od zajęć muzealnych „Tradycyjne przetwórstwo mleka” w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Uczniowie współpracując ze sobą w parach, ale też jako cała grupa, własnoręcznie wyrobili masło oraz maślankę. Korzystali przy tym oczywiście z drewnianej maselnicy, zwanej również kierzynką. Każdy uczestnik biesiady mógł oczywiście skosztować pajdy chleba ze “swoim” masłem, doprawionym dodatkowo oryginalnie przygotowaną solą ziołową. 

      Po takiej staropolskiej uczcie udaliśmy się na zajęcia dedykowane „Widowiskowa Chemia” w Centrum Przyrodniczym będącym częścią Centrum Nauki Keplera. Zajęcia przygotowane dla dzieci były pełne zaskakujących eksperymentów, które miały na celu zachęcić uczniów do zgłębiania tajników chemii. Uczestnicy mieli okazję obserwować, ale nade wszystko samodzielnie doświadczać chemicznych cudów. 

      Po obfitym obiedzie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego, gdzie wspólny spacer i podziwianie znajdujące się tam okazów, zakończyła wspólna zabawa dzieci na magicznym placu zabaw. 

      Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się ponownie do Centrum Przyrodniczym Keplera, aby uczyć się przez zabawę na interaktywnej wystawie.

      Agnieszka Żelazna

     • Wycieczka klas 8 do Muzeum Spichlerz im. Dekerta

     • W piątek 07.05.2022 r. uczniowie klas VIII ai i VIII di wybrali się pod opieką nauczycieli polonistów do gorzowskiego muzeum na pieszą wycieczkę. W Spichlerzu obejrzeli ekspozycję plakatów Andrzeja Pągowskiego, artysty z którego dziełami spotykaja się najczęściej, gdy rozwiązują zadania egzaminacyjne z języka polskiego. Dowiedzieli się, że Andrzej Pągowski jest autorem blisko 2000 plakatów na temat różnych wydarzeń kulturalnych, jakie odbywały się Polsce na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci.

      Przy okazji kulturalnego kontaktu z dziełami Andrzeja Pągowskiego zobaczyli też inne ekspozycje. Obejrzeli eksponaty z czasów Landsberga an der Varte sprzed 100 lat.

      Ciekawa była również pokonkursowa wystawa kolorowych pisanek, wykonanych różnymi technikami. Małe arcydzieła zachwycały precyzją wykonania i rozmaitością wzorów.

      Po takiej żywej lekcji historii bardzo smakowały nam lody, które smakowaliśmy w drodze powrotnej do szkoły. Wycieczka pozwoliła nam odetchnąć od szkolnych ławek, ale też zyskać cenną wiedzę, którą być może wykorzystamy na egzaminie ósmoklasistów.

      Wychowawcy klas 8di i 8ai

     • DNI OTWARTE W GOROZWSKICH SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH

     • Już wkrótce ósmoklasiści zakończą naukę w szkołach podstawowych i będą musieli wybrać liceum, technikum lub zawodówkę, w których będą się dalej kształcić. Najpierw jednak warto dokładnie zapoznać się z tym co i jaka szkoła ma do zaoferowania. Wszystko po to, by wybrać dla siebie najwłaściwszą.

      W kwietniu tegoroczni absolwenci naszej szkoły wraz z wychowawcami zapoznali się z ofertą edukacyjną gorzowskich szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2022/2023.

      W czasie „Dni Otwartych" mieli okazję obejrzeć szkoły, sprawdzić w jakich warunkach przebiega nauka i poznać dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów.

      Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele przygotowali dla tegorocznych absolwentów moc atrakcji, dzięki którym pobyt u szkołach średnich był nie tylko spacerem, ale również ciekawym doświadczeniem. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak wybrana placówka wygląda od środka i jak funkcjonuje oraz zadać pytania dotyczące oferty edukacyjnej danej szkoły na zbliżający się nowy rok szkolny 2022/2023.

      Wychowawcy klas ósmych

     • Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile 2022

     • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą w tym roku także po raz kolejny włączyła się również nasza szkoła.

      Dla uczniów klas VI - VIII, w ramach działań projektowych, zostały zorganizowane:

      • lekcje języka polskiego o powstaniu w getcie warszawskim, na których uczniowie poznawali opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie,

      • wspólne wykonywanie papierowych żonkili oraz plakatów upamiętniających rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim,

      • tematyczna wystawa edukacyjna ora wystawa prac uczniów.

      Akcję zorganizowali nauczyciele języka polskiego i plastyki.

      Koordynator akcji: Justyna Brzezińska

     • Akcja BohaterOn w Twojej szkole 2022 - podsumowanie

     • Nasza szkoła wzięła po raz drugi udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterOn - włącz historię! Za udział w akcji BohaterON w Twojej Szkole otrzymaliśmy podziękowania i pamiątkowe dyplomy dla koordynatorów akcji w naszej szkole.

      Kampania  miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

      Uczniowie obejrzeli przygotowany przez organizatorów film edukacyjny „Co za historia – Powstanie Warszawskie”. Uczestniczyli w lekcjach historii poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, poznawali sylwetki powstańców, wzbogacali wiedzę przekazem słownym, fotograficznym i muzycznym.  W ramach projektu uczniowie przygotowali klasowe albumy z podziękowaniami i życzeniami dla żyjących Powstańców Warszawskich. Projekt przybliżył uczniom  rzeczywistość powstańczej Warszawy, zachęcił też do samodzielnego poszukiwania informacji. 

       

      Tekst: Justyna Brzezińska

       

     • ŚWIĘTUJEMY Z BIAŁO-CZERWONĄ FLAGĄ

     • Specjalnie powołana Komisja wyłoniła zwycięzców Szkolnego Konkursu na wykonanie FLAGI państwowej w ramach uczczenia Świąt Majowych (Pracy, Flagi i Konstytucji ). Było to kolejne do wykonania zadanie Samorządu Uczniowskiego.

      Oto wyniki konkursu:

      Zwyciężyła flaga klasy 5b (dużych rozmiarów i bardzo pracochłonna). Gratulujemy!

      Za kreatywność i staranne wykonanie, wyróżnienia przyznano również klasom:

      4b - wykonawcy : Wojtek i Karol Rodzoch;

      4c - wykonawca - Natasza Pieńczykowska

      7d - praca zbiorowa- oryginalny pomysł (z nakrętek)

      3b - praca zbiorowa -”informacyjna”

      7b - praca zbiorowa

      Łącznie wykonano 11 flag.

      Dziękujemy również pozostałym klasom za podjęty trud: 5a, 7c, 8a, 8e. Jedna flaga anonimowa.

      Przedstawicieli Laureatów konkursu (zwycięzcę i wyróżnionych ) poprosiliśmy o przybycie 12 maja, w środę do biblioteki, a następnie do holu, gdzie w obecności pani wicedyrektor Sylwii Głąb wręczono, na tle wykonanych flag, stosowne dyplomy i słodkości.

      O czym informuje Wasz Samorząd Uczniowski z koordynatorem przedsięwzięcia.

     • EMOTIKONKOWE POŻERACZE SMUTKÓW- Szyjemy dobro dla Ukrainy

     • Maj dopiero się rozpoczął, a klasa 3b zrealizowała we współpracy z uczniami z innej klasy swoją majową misję. W domu z rodzicami, na szkolnych warsztatach, czy też w czasie zajęć, szyliśmy DOBRO. 

      W ten sposób powstały 24 Poduszkowe Pożeracze Smutków, które w dniu 9 maja otrzymali od nas uchodźcy z Ukrainy przebywający w naszym mieście. 

      Mamy nadzieję, że dzięki nim i sercu oraz pozytywnej energii włożonej w uszycie tych Emioikonkowych Pożeraczy, wszystkie smutki i smuteczki zostaną natychmiast pożarte, zanim zdążą się rozgościć u któregokolwiek z obdarowanych.  

      Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję.

      Agnieszka Żelazna

     • Podsumowanie szkolnych konkursów rozegranych w ramach działań rozpoczętych w TEG

     • W dniu 05.05.2022 r. zostały wręczone nagrody w ramach różnych działań projektowych. 
      Oto lista nagrodzonych osób:

       

      TEG

      • Julian Ciepłuch 3a

      • Sebastian Kolasiński 3c

      • Julia Czerniewska 3b

      GLOBALNY EKO DETEKTY


      • Lena Chrostek 7b

      Wodne Wyzwania

      • Nikodem Rybicki  5b I miejsce 

      • Amelia Szczutkowska 5b II miejsce   

      •  Aleksandra Pietrzak 5b II miejsce  

      •  Lena Bartłomowicz  5b II  miejsce  

      •  Izabela Chlebowska 5b III miejsce  

      • Wiktoria Tuczyńska  5a IV miejsce 

      • Fabian Andrzejewski 5a IV miejsce

      • Zosia Libelt 5a IV miejsce 

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy !!!

      Agnieszka Żelazna

     • Wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego

     • W kwietniu odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas VII i VIII. Zadaniem uczestników było przeczytanie lektury w języku angielskim pt. The Adventures of Tom Sawyer. Następnie uczniowie pisali test sprawdzający ich wiedzę na jej temat.

      Mam przyjemność ogłosić zwycięzców szkolnego konkursu czytelniczego z języka angielskiego.

      III miejsce zajęli ex aequo: Hanna Kwiatkowska (kl. 7C), Maria Bonkowska (kl. 8D), Lena Chrostek (kl. 7B), Eryk Białkowski (kl. 7A),

      II miejsce zajęła Wiktoria Kibał (kl. 8B),

      I miejsce zajęła Oktawia Deluga (kl. 8C).

      Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom! Sam udział w konkursie świadczy o Waszej chęci rozwoju i doskonalenia znajomości języka angielskiego. Brawo! Życzę dalszych sukcesów!

      Karolina Herman-Lewy

     • „NO BACKPACK DAY” PO RAZ PIERWSZY W NASZEJ SZKOLE!

     • Na prośbę Samorządu Uczniowskiego w naszej „Dziesiątce” zorganizowano „Dzień bez plecaka”. Wybraliśmy za termin realizacji 29 kwietnia, gdyż jest to przeddzień długiego, majowego weekendu. I tak, w naszej szkole zamiast plecaków pojawiły się....koszyki, walizki, kuwety dla zwierząt, poduszki, wózki dla lalek, lodówki i ...wiele, wiele innych przedmiotów zastępujących wspomniany plecak. Bo właśnie na tym miała polegać nasza zabawa. Liczyła się tu pomysłowość i Wasz spryt. Należało też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, by nasz „środek komunikacji” nikomu nie zagrażał.

      Przypomnijmy, że Święto to ma korzenie w... USA i służy nie tylko rozrywce! Przede wszystkim ma ono zwiększyć w Nas świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci. Okazuje się, że wiele z nich musi pokonywać pieszo wiele kilometrów, z książkami i zeszytami w rękach lub reklamówkach. To przykra prawda... .

       

      DLATEGO PAMIĘTAJMY, ŻE TO CO DLA NAS JEST ZABAWĄ I FORMĄ INEGRACJI, DLA INNYCH JEST SMUTNĄ KONIECZNOŚCIĄ. O tym zresztą przypominaliśmy Wam przez radiowęzeł szkolny i poprzez komunikaty zamieszczone w Librusie.

       

      Wszystkim, którzy włączyli się do naszej „plecakowej” zabawy ( uczniom i nauczycielom) , składamy podziękowanie, a myślami jesteśmy już przy kolejnych, tym razem narodowych Świętach Majowych, do celebrowania których Was serdecznie namawiamy:

      WASZ SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

     • Łańcuch Dobroci

     • Dnia 23 kwietnia w naszej szkole z inicjatywy rodziców oraz samych uczniów odbyła się akcja charytatywna pod hasłem ,,Łańcuch Dobroci” zorganizowana na rzecz uczennicy klasy 4c Nadii Kimon. Dziewczynka od trzech lat należy do społeczności uczniowskiej Dziesiątki i pilnie potrzebuje operacji, by móc zacząć poruszać się samodzielnie. Klasa, która utworzyła najdłuższy złotówkowy łańcuch i przekazała zebrane złotówki do koordynatora otrzyma w nagrodę pizzę od tajemniczego sponsora.

      Zdecydowana większość klas wzięła udział w akcji. Były wpłaty rzędu dziesiątek i setek złotych. Wśród zaangażowanych zespołów klasowych najwięcej złotówek zebrały klasy czwarte. Tylko drobne kwoty decydowały o zwycięstwie;-) Wspólnie uzbieraliśmy dla Nadii 2161,00 zł. Pieniądze te zostaną wpłacone na rzecz fundacji się.pomaga, która objęła dziewczynkę opieką. Najdłuższy złotówkowy łańcuch ułożyła klasa 4c! Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję;-)

      Sylwia Głąb

      Bożena Gajewska - Skrzypkowska

     • V MIĘDZYSZKOLNA GRYWALIZACJA EKOLOGICZNA “Jak dbam, tak mam” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty

     • To już V edycja naszej ekologicznej grywalizacji, która wprowadza uczniów również w edukację globalną. 

      W tegorocznej edycji grywalizacji rozegranej w ramach realizowanego projektu: SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE, finansowanego ze środków Fundacji ORLEN, rywalizowało ze sobą 6 drużyn z województwa lubuskiego. 

      Uczniowie czwartych klas mieli do wykonania 6 zadań, na 6 różnych stacjach. Zadania jak zwykle były bardzo rozmaite i oczywiście dotyczyły bardzo różnorodnych zagadnień. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stacji z segregacją odpadów czy też tworzenia kreatywnego hasła na zadany temat. Drużyny poszukiwały również QR kodów i zdobywały informacje na temat edukacji globalnej. Dużo zagadnień poświęconych było w tym roku wodzie.  Oprócz zadania technicznego polegającego na budowie studni, młodzi ekolodzy dowiedzieli się, iż samo oszczędzanie wody, to za mało.  Zgłębili tajniki śladu wodnego oraz możliwości dbania o ten cenny dar przez każdego z nas. 

      Niezwykle miłą niespodziankę sprawili nam nasi uczniowie, którzy pierwszy raz w historii grywalizacji zdobyli pierwsze miejsce. 

      A oto pełna informacja o uczestnikach oraz zajętych miejscach przez poszczególne szkoły:

      Miejsce I - Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim 

      Miejsce II -  Szkoła Podstawowa nr 12 w Gorzowie Wielkopolskim 

      Miejsce III - Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim 

      Miejsce IV - Szkoła Podstawowa im. Kresowian w Czarnowie 

      Miejsce V - Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Sportowymi im. Arkadego Fiedlera w Gorzowie Wielkopolskim

      Miejsce VI - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ciecierzycach. 

      W grywalizacji nad poszczególnymi zadaniami czuwali nasi nauczyciele oraz zaproszeni goście. Odwiedziła nas pani Edyta Wyborska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz eksperci z firmy Inneko, panie Emilia Grzegorczyk i Wioleta Pec wraz z panem Dariuszem Majewskim.

      Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani wicedyrektor Sylwia Głąb, która dokonała uroczystego otwarcia grywalizacji, a po ogłoszeniu wyników wręczała nagrody (w tym Puchar Dyrektora Szkoły) i oficjalnie zakończyła naszą grywalizację. 

      Wszyscy uczestnicy dzielnie zmagali się z postawionymi przed nimi zadaniami i mimo, że czasem pierwszy raz słyszeli o niektórych zagadnieniach, ostatecznie okazywało się, że są mistrzami. Wyjątkowe skupienie, pozytywna energia i współpraca spowodowały, że drużyny osiągały bardzo wysokie notowania na wszystkich stacjach, co spowodowało, że trzymali nas w napięciu do ostatniej chwili. 

      Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzą będą dzielili się z rówieśnikami i nie tylko.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą edukacyjną przygodę, 

      w którą rokrocznie zabieracie nas, gdy z pasją podejmujecie wyzwanie.

      Organizator Agnieszka Żelazna   

     • Rodzinny Turniej Wielkoformatowych Gier Planszowych w ramach projektu ODPOWIEDZIALNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE (realizacja grantu “Moje miejsce na Ziemi”)

     •  W sobotę 23 kwietnia rozegrany został w naszej szkole wyjątkowy turniej gier planszowych. Pierwszy taki turniej wielkoformatowych gier, rozegrany został w ramach realizowanego projektu: SPRAWNIE - LOKALNIE - GLOBALNIE finansowanego ze środków Fundacji ORLEN . 

      Idee Rodzinnego Turnieju Wielkoformatowych Gier Planszowych to:- promocja gier planszowych jako kształcącej i mądrej rozrywki,- kształtowanie umiejętności przewidywania, myślenia, budowania strategii i planowania działań,- uczenie samodzielnego podejmowania decyzji i przyjmowania jej skutków, - szerzenie wiedzy ekologicznej oraz z zakresu edukacji globalnej,- budowanie umiejętności współpracy i wzajemnych relacji. 

      W turnieju wystartowało 11 drużyn składających się z dziecka oraz jego rodzica. Bawiliśmy się i uczyliśmy, odpowiadając nieraz na całkiem niełatwe pytania.

      Turniej odbywał się równolegle w dwóch salach i po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, a byli nimi:
      - Agata Rodzoch z mamą Katarzyną
      - Nadia Szuszert z mamą Joanną.
      Miejsca drugie zajęli:
      - Oliwier Węgrzyn  z mamą Katarzyną i Hanna Dziobko z tatą Markiem.
      Miejsce trzecie, dzielnie walcząc do końca zdobyli: - Adrian Adamczyk z tatą Przemysławem, Małgorzata Wojtkowiak z mamą Moniką oraz Nikodem Kamieniecki z mamą Weroniką.
       

      Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i informujemy,
      iż za swą niesamowitą grę, wytrwałość i pogodę ducha otrzymali nagrody. 

      Teraz dwie autorskie gry wielkoformatowe będą do dyspozycji uczniów i będzie można z nich korzystać również w czasie lekcji na zielonej trawce. Warto dodać, iż w zależności od wybranego zestawu pytań, gra może być z powodzeniem używana przez wszystkie klasy w naszej szkole. Dodatkowo w ramach projektu szkoła wzbogaciła się o 6 gotowych gier wielkoformatowych.  

      Wszystkie gry są tematycznie związane z ekologią czy edukacją globalną, ale tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

      Agnieszka Żelazna

     • Dzień gier planszowych - nie samą nauką uczeń żyje!

     • 23 kwietnia uczniowie klasy 4c w ramach zajęć z wychowawcą uczyli się zdrowej rywalizacji podczas dnia gier planszowych. Wychowankowie kształtowali pozytywne relacje interpersonalne, reintegrowali się w zespole klasowym po okresie pandemii oraz uczyli szacunku do drugiego człowieka. Był czas na zabawę i szczere rozmowy oraz wspólne rozwiązywanie problemów.

      Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili czas.

      Wychowawca klasy
      Monika Kosakowska

    • Ważne informacje

    • Pomoc materialna dla uczniów

     W związku z przekazaniem realizacji zadania pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym z Wydziału Edukacji do Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim, podajemy Państwu link z dostępem do wszystkich informacji oraz uchwałę nr XXXVIII/682/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz upoważnienia Dyrektora Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

     http://gcprgorzow.pl/pomoc-materialna-dla-uczniow/

     uchwala_w_sprawie_stypendiow.pdf

Nagłówek